Hejtman Čunek zvažuje, jestli ve Zlíně nepostavit novou nemocnici

  6:50
Baťova nemocnice ve Zlíně nutně potřebuje centrální pavilon a novou internu. Projektanti zjišťují, kde a v jaké podobě by to bylo možné. Poprvé je ve hře i možnost postavit úplně nový areál.

Projekt zlínské nemocnice na výstavbu nového centrálního pavilonu a interny z roku 2010. | foto: vizualizace: LT Projekt

Tak odvážná myšlenka v souvislosti s největší krajskou nemocnicí ještě nezazněla. Je sice jen jednou z variant a nutno říct, že zřejmě tou nejméně pravděpodobnou, ani tak ale není úplně nereálná.

„Našli jsme nové místo pro nemocnici úplně mimo areál. Nebudu ale prozrazovat kde,“ naznačil hejtman Jiří Čunek.

Sám sice uznává, že tato varianta připadá v úvahu až na posledním místě a že by byla zdlouhavá a extrémně finančně náročná, ale současně ji nevylučuje. On ani nové vedení nemocnice.

„Dokážu si to představit. V zahraničí je to časté. Staví se na okrajích měst, vedle obchodních zón, stadionů, letišť. Prostě tam, kde je velká kumulace lidí a dobrá dopravní obslužnost,“ konstatoval předseda představenstva Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček.

Úplně nový areál například vznikl v 90. letech v Ostravě a v příštím roce se chystá nedaleko Bratislavy.

„Tento problém řeší i lékaři. Je důležité vědět, co budou nemocnice dělat odborně a v jakém rozsahu. Od toho se vše odvíjí,“ upozornil primář neurochirurgie Michal Filip, který je i krajským zastupitelem.

Zdravotnictví totiž potřebuje obměnu a nová řešení. Před pár dny předal Maráček hejtmanovi plán, jak to udělat. Navrhuje v něm, jaké odbornosti by se ta která nemocnice měla věnovat více a které méně, která oddělení budou specializovanější ve Vsetíně, která v Uherském Hradišti, která v Kroměříži a která ve Zlíně. Podrobnosti zatím zveřejnit nechce.

Nemocnice nemá kam růst

Současně s tím ale plánuje i rozvoj nemocnic v dalších letech. A problém je, že ta největší ve Zlíně se nemá kam rozvíjet. Přitom právě ona dlouhodobě potřebuje centrální pavilon a novou internu.

„Nemáme žádné místo, kam by nemocnice mohla růst. Vedle je záchranka, která mohla stát jinde a handicapuje nás. Bourat ji by bylo škoda, ale nějaké řešení najít musíme,“ vysvětlil Čunek.

Novou internu s centrálním příjmem v podobě sedmipodlažní budovy s heliportem a podzemním parkováním za 750 milionů korun má kraj naplánovanou už sedm let.

Tento projekt ale zřejmě není ideální. Ne proto, že by byl drahý, ale proto, že kraj chce postavit logisticky skvěle vyřešenou stavbu pro třetí tisíciletí.

„Nerozumím tomu. Interna je v žalostném stavu, na stole je hotový projekt a odkládání nám nepomůže,“ oponoval bývalý hejtman Stanislav Mišák.

Projektanti přesto znovu řeší, kde budovu postavit a jak bude vypadat. Místo by mělo být stejné jako původně. Tedy tam, kde stojí zastaralá a provozně velmi nákladná prádelna a současná interna.

Už teď je jasné, že praní prádla v nemocnici skončí a stará budova půjde k zemi. Nemocnice vybere firmu, která to bude dělat za ni. Že je nutné vyřešit i internu, je také jisté. Budova má 40 let a lékaři i pacienti v ní narážejí na množství potíží.

„Pacienti leží na třílůžkových pokojích s jedním sociálním zařízením, někde je dokonce společné i pro dva pokoje, chybí klimatizace. Teď chystáme alespoň nákup nových lůžek, abychom pacientům trochu zlepšili komfort,“ vysvětlil ekonomicko-provozní náměstek Vlastimil Vajdák.

Možné také je, že stavbě centrálního pavilonu bude muset ustoupit i část budovy ředitelství.

Pokud odborná firma, která v posuzování bude projektantům pomáhat, zhodnotí, že do zmíněného prostoru se několikapatrová budova vejde, může se začít stavět. Podle Čunkových odhadů asi za dva roky. Pokud ne, přijde na řadu varianta číslo dvě.

„Jestli se skutečně ukáže, že na centrální příjem, jaký potřebujeme, tady nejsou koncipované sítě nebo cesty a další podmínky, přikloníme se k vizi postavit nový areál,“ doplnil hejtman.

Autor: