Netolický nazval zbrojaře gaunerem, omlouvat se podle soudu nemusí

  17:14
Žádná omluva ani peněžní trest. Tak rozhodl Okresní soud v Ústí nad Orlicí o žalobě zbrojaře Martina Rudolfa podané na hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického za jeho slova o gaunerovi na zbrojařovu adresu.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Slovník cizích slov vydaný v roce 1994 nabízí u pojmu gauner tři významy: ničema, darebák a podvodník.

Hejtman slova gauner užil v prosinci roku 2015 na setkání s občany v Králíkách, když hovořil o majiteli skladu munice ve Slatině Martinu Rudolfovi, který tam bez povolení přechovával výbušniny. Ten jej za to zažaloval, žádal omluvu a sto tisíc korun. Soudkyně Okresního soudu v Ustí nad Orlicí Dana Anderová žalobu zamítla. Hejtman na jednání nepřišel.

Žaloba mířila na Netolického jako fyzickou osobu, nicméně podle soudkyně na besedě v Králíkách hovořil jako hejtman a zastupoval instituci - Pardubický kraj.

„Nemluvil ve svém zájmu, nesledoval svůj prospěch, nebyla zřejmá žádná osobní pohnutka,“ vysvětlila své rozhodnutí Dana Anderová.

Netolický použil slovo gauner 3. prosince 2015 na besedě věnované možnému příchodu žadatelů o azyl do Králík. Nejdříve zmínil, že mu napsal někdo, kdo mu přeje jen to nejhorší a že to nejhorší nastane v době, kdy to bude nejméně čekat.

„To je úroveň, která mě vede k zamyšlení, protože na to zvyklý nejsem. Nejsem zvyklý vést diskusi s gaunery. Například Slatina u Vysokého Mýta, nelegální muniční sklad. To je gauner, kde půjdu až do důsledků, a to vám všem tady garantuji, protože aby někdo v kravíně skladoval desítky tun munice a tvrdil mně, že já jsem ten, kdo mu brání v podnikání, tak to mi samozřejmě vadí,“ řekl hejtman při besedě v Králíkách podle nahrávky MF DNES.

„Nemůžete říkat gauner ani o člověku, který je trestně stíhán, což Martin Rudolf v té době ani nebyl,“ uvedl podnikatelův právní zástupce Denis Mitrović.

Poškození jména mělo stát zbrojaře místo

Rudolf tvrdí, že firmy, které řídil, přišly o zakázky, a on z nich musel nakonec odejít. „Mě jeho tvrzení stálo místo,“ uvedl Martin Rudolf.

Právní zástupce hejtmana Rudolf Skoupý se nesnažil dokázat soudu, že označení gauner Rudolfovi přísluší. Neargumentoval tím, že na Rudolfa státní zástupkyně před pár dny podala obžalobu kvůli nepovolenému ozbrojování. Nezmínil, že v minulosti Rudolf dostal pokutu za zveřejnění reklamy s fotkou ze skutečné popravy humanitárního pracovníka islamisty.

Skoupý naopak tvrdil, že není vůbec jasné, kdo měl být tím gaunerem, o kterém Netolický před lidmi mluvil. „Jeho jméno nepadlo. Není prokázáno, že myslel žalobce,“ uvedl Rudolf Skoupý. Zároveň nepovažuje za prokázané, že hejtman řekl to, co řekl. „Článek z internetu není tím správným důkazem,“ uvedl Skoupý.

Nicméně hejtman své výroky pronesl před plným sálem kulturního domu, v němž seděl i redaktor MF DNES. Netolického vyjádření navíc snad ani nepřipouští jiný výklad než ten, že mluvil o Rudolfovi.

Nakonec ale soud tuto otázku vůbec neřešil a hejtman uspěl s tím, co říkal od samého počátku. Totiž že ve sporu reprezentoval Pardubický kraj, nemluvil sám za sebe. „To není soukromý spor,“ řekl loni v lednu na tiskové konferenci.

Soudkyně mu dala za pravdu. „Přímá odpovědnost osoby by byla jen v případě, kdyby svým jednáním sledoval své zájmy, potřeby, případně zájmy třetích osob,“ uvedla soudkyně.

Denis Mitrović předpokládá, že proti rozhodnutí soudu se podnikatel odvolá. Sám Rudolf připouští, že ve sporné věci, tedy skladování výbušnin, udělal chybu.

„Chyba vznikla změnou zákona, po novele se nám z munice stala výbušnina. V těch tisících tunách to bylo promile. Zákonů je taková smršť, je obtížné to sledovat a vyhovět všemu,“ uvedl.