Plzeňští politici opět zkoušejí omezit hazard, potřebují lepší vyhlášku

  9:12
V Plzni se opět rozjela diskuse o omezení hazardu. Magistrát dokončuje novou vyhlášku, která má snížit počet heren ve městě a má platit od příštího roku. Ze současných 120 heren by ubyla přibližně čtvrtina. Opoziční zastupitelé ale žádají výraznější redukci.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Karel PešekMF DNES

Radnice už jednu protihazardní vyhlášku přijala v roce 2013, kdy byly ve městě herny na zhruba třech stovkách míst. Vyhláška měla stát na tom, že sto metrů od školských zařízení herny nebudou. Do seznamu povolených míst pro herny se tak dostalo přibližně 120 adres. Ne všude ale byla vzdálenost dodržena.

Jeden podnikatel, kterému vyhláška hernu nepovolila, pak kvůli nejasným pravidlům úspěšně předpis napadl u soudu. Vyhláška se tím stala nepoužitelná a bylo nutné připravit nová pravidla pro regulaci (psali jsme zde).

„Jsme skoro ve finále,“ prohlásil primátor Martin Zrzavecký z ČSSD. Potvrdil, že klíčovým pravidlem má být opět vzdálenost heren od škol a nyní jedná o přesné formulaci vyhlášky.

„Aby ten systém byl absolutně transparentní. Na základě nových kritérií se pak začnou stanovovat konkrétní místa a seznam adres,“ řekl Zrzavecký. Ten se domnívá, že by mohlo dál platit, že herny musí být dál než sto metrů od škol.

„Je to jedna z variant. Jsou možné i delší vzdálenosti, ale předpokládám, že skončíme u sta metrů,“ uvedl. Zdůraznil, že tentokrát se ovšem nařízená vzdálenost bude pečlivě kontrolovat a přeměřovat.

Zvažovalo se i doporučení policie zakázat herny v problematických oblastech se zvýšenou kriminalitou. „Ale to by nemuselo být zcela jednoznačné kritérium a mohlo by být napadnutelné,“ konstatoval primátor. Věří, že by se počet heren v Plzni mohl časem v důsledku vyhlášky snížit zhruba o třicet.

Opozičním zastupitelům by se však zamlouvala výraznější redukce. „Osobně jsem pro to, aby vzdálenost heren od školských zařízení byla stanovena větší než sto metrů. Myslím, že by bylo dobré, aby počet heren v Plzni klesl k sedmdesáti,“ prohlásil předseda kontrolního výboru zastupitelů Roman Zarzycký.

V Plzni je nyní povoleno 1 900 výherních zařízení

Ještě výrazněji omezení hazardu v Plzni dosud prosazovala TOP 09. Její zástupci například navrhovali, aby byl hazard povolený pouze v kasinech. „Ve vedení města ale zřejmě neexistuje vůle k větší regulaci hazardu. Alespoň je tady snaha vytvořit jasná pravidla,“ řekl šéf klubu zastupitelů TOP 09 Michal Vozobule.

Kromě městské vyhlášky hazard reguluje zákon, který začal platit letos. Ten například nepřipouští, aby výherní přístroje byly v restauracích a umožňuje je pouze v hernách s minimálním počtem 15 přístrojů.

Účinky zákona zatím v terénu příliš vidět nejsou a očekává se, že se projeví v příštím roce. Je to dané tím, že dosavadním provozovatelům musí vypršet povolení, která už nezískají, pokud se zákonu nepřizpůsobí. S podobným odstupem by se zřejmě ve městě projevil i dopad nové vyhlášky.

Plzeň patří v Česku k městům, kde je hazardních přístrojů na obyvatele nejvíc. V aktuálních údajích ministerstva financí je uvedeno, že v Plzni je nyní povoleno 1 900 výherních zařízení. V Praze, kde je hlášen asi osminásobek obyvatel, je evidovaných přístrojů přibližně 5300. To je tedy v přepočtu na jednoho obyvatele asi třikrát méně než v Plzni.

Jedním z faktorů, proč někteří polici nechtějí hazard výrazně redukovat, je skutečnost, že města a obce inkasují od provozovatelů heren poplatky. V Plzni to například dělá zhruba 150 milionů ročně. Studie ale prokázaly, že počet heren souvisí s vyšší kriminalitou i se zadlužením lidí v dotčených oblastech.