Z Jablonce musí pryč hrací automaty. Ne hazardu řekli lidé v referendu

  20:12
Obyvatelé Jablonce nad Nisou přiměli radnici, aby z města dostala hrací automaty. V pátečním a sobotním referendu je nechtělo 88 procent voličů, kteří dorazili hlasovat. Účast byla 40 procent, referendum je tak platné. Poprvé, po dvou předchozích pokusech.

Lidé v Jablonci řekli v referendu ne výherním automatům. Na snímku aktivista a zastupitel Jakub Macek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Radnice měla loni z automatů příjem 32 milionů korun.

Lidé odevzdali v referendu více než 14 tisíc platných hlasů. Takřka 12,5 tisíce jich řekla „ANO“ na otázku, jestli si - zjednodušeně řečeno - přejí v Jablonci zákaz hracích automatu. V deseti kasinech se jich ukrývá přes 350.

Podle Martina Svobody, předsedy spolku „Občané proti hazardu“ existuje v Jablonci více kasin než ve Vídni, Stockholmu a Madridu dohromady.

„Chtěl bych poděkovat lidem v Jablonci, že nebyli líní, k referendu přišli a řekli primátoru Petru Beitlovi, co si myslí o jeho prohazardní politice,“ prohlásil Jakub Macek (Změna pro Jablonec), člen přípravného výboru referenda.

Referendum propagovali dobrovolníci před místnostmi

„Hodně nám pomohlo, že se referendum konalo souběžně s prezidentskými volbami, k nimž přišlo v Jablonci více než šedesát procent voličů. Před největšími volebními okrsky stáli naši dobrovolníci a informovali přicházející lidi o probíhajícím referendu.“

Jabloneckého primátora a poslance sněmovny Petra Beitla (ODS) výsledek referenda zklamal, ale respektuje ho. „Uděláme kroky, které z referenda vyplývají,“ uvedl primátor.

Výpovědní lhůta pro majitele kasin je tři roky

Pokud se radnice s majiteli kasin nedohodne na dobrovolném odchodu z města, bude muset vypovědět smlouvy s nimi.

„Výpovědní lhůta je tři roky,“ upozornil Beitl. Primátor již dříve vysvětlil, že město využívá peníze z hazardních her na podporu kultury, sportu a vzdělávání - tedy na prevenci proti všem závislostem. „Pokud příjmy skončí, skončí či se významně sníží také podpora kultury, sportu a vzdělávání,“ dodal Beitl. „Ovšem hazard a další problémy v našem městě budou pokračovat v černých hernách a na plátýnkách v zadních místnostech restaurací. Kdo bude chtít hrát si tedy svoji příležitost najde. Především na internetu, v sousedním Liberci nebo v oficiálních sportovních a jiných sázkách.“

Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci doufá, že jablonecké referendum se stane inspirací pro další města, jejichž zastupitelé jednají podobně nepředvídatelně jako v Jablonci.

Ve městě už jednou zákaz pro herny a kasina byl

V roce 2015 začala v Jablonci platit vyhláška zakazující herny a kasina. V červnu primátor Beitl navrhl, aby v Jablonci město povolilo alespoň tři kasina, což se stalo. V únoru 2016 radnice povolila dalších osm kasin. Na území Jablonce se jich tak nalézalo jedenáct, jedno později zaniklo.

Za vyhlášení referenda se loni postavilo skoro 4700 Jablonečanů.

Na kampaň za zrušení kasin poslal pořadatelům referenda peníze Nadační fond proti korupci. Dalších 30 tisíc korun získali od Nadace Jablotron a 25 tisíc korun od drobných dárců na Startovači.cz.

Aby referendum platilo a bylo závazné, muselo v něm hlasovat alespoň 35 procent ze zapsaných voličů. Současně muselo alespoň 25 procent ze zapsaných voličů hlasovat pro zákaz hracích automatů v Jablonci.

Podmínky pro platnost a závaznost referenda se podařilo splnit s velkou rezervou. „Referendum vyšlo asi na milion korun,“ konstatoval Macek.