TOP 09 chce prosadit, aby v Plzni klesl počet povolených heren

  8:40
Plzeňská radnice by mohla přitvrdit v regulaci hazardních provozoven ve městě. Zástupci TOP 09 znovu v zastupitelstvu otevřeli téma městské vyhlášky, která určuje adresy, kde je možné hazard provozovat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Míst, kde lze hazard provozovat, je nyní v Plzni celkem 121. Zastupitelé TOP 09 to pokládají za příliš a připomínají, že je to dvojnásobek počtu míst povolených v mnohem větší Praze.

Odpůrci hazardu upozorňují na statistiky, podle kterých žádné poplatky z provozu heren nemohou kompenzovat škody související například se závislostí lidí na hazardu a s tím spojenou kriminalitou.

Plzeňská protihazardní vyhláška, která platí od roku 2013, dosud významnější omezení hazardu ve městě nepřinesla. Zástupci radnice roky říkali, že s případným přitvrzením regulace čekají na zákon o hazardu. Ten platí od ledna.

Šéf klubu zastupitelů TOP 09 Michal Vozobule zdůrazňuje, že suma, kterou lidé ve městě ročně prosázejí, se téměř nemění a jedná se zhruba o dvě miliardy.

„Míst pro hazard by mělo být co nejmíň. Ideálně jenom kasina, která jsou ve městě čtyři. K tomu ale nebude zatím vůle. Tak si myslím, že by bylo dobré projít seznam povolených míst. Odhaduji, že bychom jejich počet mohli stáhnout někam ke třiceti,“ prohlásil Michal Vozobule.

Nově platný zákon o hazardu například stanovuje, že herní místa nesmějí být v restauracích, ale pouze v samostatných označených hernách. V nich má být alespoň patnáct hracích prostorů. Není ale jisté, zda zákon přinese omezení hazardu, nebo se jen upraví forma provozoven.

Zástupci radnice tvrdili, že městská vyhláška omezila počet míst pro hazard v Plzni o zhruba 60 procent. Jenomže tolik jich zřejmě nebylo a radní se odvolávali například na to, že Ministerstvo financí provozovatelům pomalu odebírá licence. Michal Vozobule upozornil, že navíc ve městě vzrostl počet hracích přístrojů.

„Ukázalo se, že neklesá množství prosázených peněz. Pořád se pohybuje kolem dvou miliard. A město z hazardu dostává stále zhruba 150 milionů ročně. Z toho je jasné, že regulace zatím nefungovala. Nabídka roste a lidi sází jako dřív,“ sdělil Vozobule.

Radní Šlouf se obává, že vyhláška problém nevyřeší

Primátor Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD připouští, že nadešel čas vyhlášku otevřít.

„Nemám s tím problém. Může se do toho zapojit kdokoliv, koho to zajímá a má chuť hledat systémové řešení. Seznam povolených míst určitě budeme revidovat a myslím, že k redukci dojde,“ řekl Zrzavecký.

Předseda klubu zastupitelů ANO Roman Zarzycký s možným snížením povolených míst pro hazard souhlasí.

„Omezení hazardu máme v programu stále. Míst, kde je povolený, je ve městě skutečně hodně. Jsem pro to, aby se jejich počet razantně snížil,“ konstatoval Zarzycký.

Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS tvrdil, že zástupci jeho strany s upravením vyhlášky nemají problém. Šéf klubu zastupitelů ODS, radní David Šlouf, ale upozorňuje, že vyhláška podstatu problémů s hazardem nevyřeší.

„V regulaci by se mělo pokračovat, ale lidi proto hrát nepřestanou,“ konstatoval. Radní se obává, že když ubude míst, kde mohou hazardní podniky být, tak se víc zaplní zbývající herny a případně se objeví nelegální podniky.