Ostuda s koupalištěm přijde radnici na 35 milionů. Brod pořídí nerez

  14:16
Od poslední radikální proměny je koupaliště v Havlíčkově Brodě v provozu jen třináct let. A už se chystá další nákladná oprava. Kvůli častým závadám město zakoupí nerezové vany. Ty nahradí nynější keramické bazény. Rekonstrukce začne po skončení letošní koupací sezony.

Letní koupaliště v Havlíčkově Brodě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Odstrašujícím případem a poslední kapkou byl pro vedení Havlíčkova Brodu konec loňské koupací sezony. I když v tom bylo „namočeno“ nevinně, právě na něj se sesypala kritika.

Ještě počátkem září panovala tropická vedra, městské koupaliště však už mělo po sezoně (více čtěte zde).

„Venku třicítky a ‚koupálko‘ zavřený. Takhle dobře bych se chtěl mít taky,“ stěžoval si počátkem září na sociálních sítích třeba David Nový. „Na co to koupaliště vlastně máme? Asi mají vyděláno,“ poznamenal David Izsák. „Koupej se ve vlastním potu,“ přidal se Květoslav Karpov.

Minulá sezona končila pro brodské koupaliště ostudou a hodně narychlo. Zařízení muselo zavřít ze dne na den. „Konec srpna byla nejzazší hranice provozování městského zařízení, a to z důvodu technického stavu obkladů a bezpečnosti návštěvníků,“ vysvětlovala mluvčí radnice Alena Doležalová.

Opravy odlepených kachliček stojí každý rok statisíce

Městu relaxační areál patří, provozují ho technické služby. A právě město nyní dělá vše pro to, aby se podobná situace už neopakovala.

Sice to nezaručí v roce letošním, ale v těch příštích snad ano. A bude ho to stát nemalou sumu peněz, možná až 35 milionů korun.

Právě kvůli nevyzpytatelnému stavu areálu ho totiž Brod nechá od konce letošní koupací sezony razantně zmodernizovat. Staré keramické bazénové vany vymění za moderní nerezové.

„V bazénech se objevuje čím dál víc závad, odpadávají kachličky, odlupují se rohy. Ročně nás oprava stojí několik set tisíc korun. Loni jsme kvůli tomu museli sezonu ukončit předčasně,“ líčí místostarosta Čeněk Jůzl.

Problémem je spodní voda. Tady pomohou jen nerezové vany

Na brodském koupališti se totiž neprojevují pouze rozvášnění návštěvníci a voda na povrchu. Problémem je vzlínající spodní voda.

Relaxační areál je umístěn v dolíku pod hrází rybníka Cihlář a spodní prameny jsou tu tak silné, že narušují izolace a prosakují až k bazénům. Obklady jsou tak vlhké z druhé strany a nedrží.

I proto musí město volit radikální a drahé řešení. „Nerezové vany jsou sice to nejdražší, ale jsou odolné a jako jediné pomohou proti spodní vodě,“ prohlásil na pondělním jednání havlíčkobrodského zastupitelstva místostarosta Libor Honzárek. „Měly by vydržet až šedesát let,“ doplnil Jůzl.

Honzárkovi, který byl předkladatelem návrhu, nedalo práci své kolegy přesvědčit. Pro jednu z nejvyšších jednorázových investic města za poslední roky zvedli ruku téměř všichni zastupitelé. Počítají tak s náklady kolem 35 milionů korun.

Žádná přestavba celého areálu, jen výměna kus za kus

V tak vysoké sumě nebude nic jiného než „pouhá“ výměna všech bazénů - kus za kus. Téměř dvě třetiny částky by měl stát relaxační bazén, který je členitý, náročný na sváry a asi třikrát větší než pětadvacetimetrový plavecký bazén. Ten přijde zhruba na šest milionů. Zbytek půjde na dětský bazén s brouzdalištěm a na deset vodních atrakcí.

„Nepočítáme s tím, že bychom na koupališti dělali další úpravy. Necháme vykopat současné bazény a přesně na jejich místo a do jejich půdorysu necháme vložit bazény nové. Na obdobném místě by mohly zůstat i některé atrakce, takže by odpadlo přesouvání čerpadel a technologií,“ pravil Jůzl s tím, že snahou města bude co nejvíce ušetřit.

Letošní letní sezona bude pro koupaliště ve stávajícím stavu poslední. Ihned po jejím ukončení, nejpozději v září, si ho převezme vybraná stavební firma a začne s demolicí a odstraněním současných bazénů.

Na jaře by pak dodavatel dovezl nerezové vany, usadil a zabudoval je. Už příští rok v červnu nebo červenci by se nové koupaliště mohlo znovu otevřít veřejnosti. „Nechtěli jsme narušit ani jednu koupací sezonu,“ podotkl Libor Honzárek.

Druhá větší rekonstrukce v pouhých třinácti letech

Areál koupaliště v Havlíčkově Brodě se v posledních letech měnil relativně často. Ještě na počátku tisíciletí měl bazény betonové a mohl se chlubit na Vysočině jedním z největších. Plavat se mohlo v padesátimetrovém bazénu, jehož součástí byl i záliv s desetimetrovou skokanskou věží.

Ta však při poslední rekonstrukci dokončené v roce 2004 zmizela a plavecký bazén se zmenšil na obvyklejší pětadvacítku. Vany nahradily nové keramické, v kulatějším relaxačním bazénu vzniklo několik atrakcí, postaveno bylo zázemí pro plavčíka, zprovozněno bylo solární přihřívání vody a postupně i čištění vody ozonem a UV zářením.