Hasiči v kraji potřebují nové lidi, nemůžou ale slíbit náborový příspěvek

  11:48
Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje potřebuje příští rok získat až deset nových členů. Proto se rozhodl doplnit jakýsi zásobník jmen lidí, kteří by se v budoucnu chtěli stát profesionálními bojovníky s ohněm.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: HZS Královéhradeckého kraje

„Snahu o doplnění databáze urychlil fakt, že je v ní v současné době minimum záznamů. A také to, že už na začátku příštího roku budeme vybírat nové příslušníky,“ zdůraznil Martin Kasal, mluvčí krajských hasičů.

Ideální podle něj je, když je v databázi sto a více kontaktů. „Z praxe totiž víme, že než přijmeme jednoho hasiče, vyzkoušíme zhruba deset uchazečů,“ vysvětlil Kasal.

Na začátku příštího roku budou hasiči potřebovat přibližně deset nových příslušníků. „Jednak proto, že vláda v následujících třech letech přislíbila zvýšit u výjezdových stanovišť v celé republice počet tabulkových míst o 450, ale také proto, že už máme hlášené odchody od sboru,“ konstatoval Kasal.

Krajský hasičský záchranný sbor má jednu nevýhodu. Na rozdíl například od policistů nemůže jeho vedení spoléhat na to, že by nové posily pomohly přilákat náborové příspěvky. Žádné totiž nejsou.

Na druhou stranu má ale i výhodu, že snad ve všech městech a obcích fungují jednotky dobrovolníků, ze kterých se mohou rekrutovat noví profesionálové.

„Dobrovolníci mají určitou výhodu, protože dobře znají práci. Neznamená to ale, že mají automaticky přednost před jinými uchazeči,“ podotkl mluvčí krajských hasičů. Stejně jako u jiných složek Integrovaného záchranného systému i na budoucí hasiče čekají důkladné testy, které prověří jejich fyzickou i psychickou zdatnost.

Pokud někdo chce pracovat u hasičů, měl by nejdříve buď osobně, nebo dopisem podat žádost o přijetí ke sboru. „Vzor žádosti najdou zájemci na webových stránkách sboru,“ napověděl Kasal.

Z databáze budou pak už hasiči vybírat konkrétní jména těch, kterým v e-mailové schránce přistane výzva dostavit se k výběrovému řízení. „Vedle psychické a fyzické zdatnosti v něm musejí prokázat i manuální zručnost. Komisi také musejí přesvědčit, že mají o práci hasiče skutečný zájem,“ popsal v kostce výběrové řízení Martin Kasal.

Aktuální náborová akce není časově ohraničená. I když se zkraje příštího roku podaří obsadit nová místa i posty těch, kteří od hasičského sboru odcházejí, mohou se zájemci hlásit dál.

„Žádosti mohou posílat průběžně celý rok. Všechny došlé zařadíme do databáze a budeme z nich vybírat při dalších kolech náborového řízení,“ dodal Kasal.

Hasiči ovšem nejsou jedinou složkou Integrovaného záchranného systému, jejíž vedení shání nové tváře. Obdobná je situace i u státní policie (podrobněji v článku Nové tváře má k policii přilákat i akční video plné honiček a zatýkání). Té v současné době v Karlovarském kraji chybí přibližně stovka policistů.

Podstav ovšem podle krajského ředitele policie Petra Macháčka neohrožuje výkon služby na jednotlivých obvodech. Policisté mají na rozdíl od hasičů možnost vyplatit novým příslušníkům náborový příspěvek. Ten v Karlovarském kraji činí 110 tisíc korun.