Hasiči ve Zlínském kraji loni likvidovali bojový plyn nebo hořící naftu

  16:50
Zlínští krajští hasiči loni zasahovali u 768 požárů. U třetiny všech případů se profesionální hasiči setkali s dobrovolnými jednotkami, což je v rámci České republiky nejvyšší číslo.

Požár ve skladu pohonných hmot u Loukova. | foto: HZS Zlínského kraje

Letní prázdniny byly teprve na začátku, když majitel jednoho z domů v obci Lubná objevil staré plechovky s německými nápisy. Byly v nich různé druhy bojových plynů.

„Ukázalo se, že jde o nádoby s yperitem, adamsitem a fosgenem, které německá armáda používala k výcviku,“ popsal zástupce velitele krajských hasičů Pavel Dekret.

Zlikvidovat je po letech museli až profesionální hasiči ze Zlínského kraje. Byl to jeden z nejkurióznějších zásahů, který loni provedli. Unikátů ale bylo víc, třeba záchrana potopené lodi na plavebním kanále v Nedakonicích nebo zásah za hranicemi státu na Slovensku.

Na dálnici u Dubnice nad Váhom totiž havarovala cisterna s víc než 30 tisíci litry nafty a benzinu. Přestože byl konec dubna, venkovní teplota se šplhala nad 30 stupňů Celsia, což zvyšovalo nebezpečí výbuchu.

Krajští hasiči však mají k dispozici speciální řezací a chladicí zařízení, s nímž slovenským kolegům zásadně vypomohli.

Žár ohně v Loukově roztavil cisterny i výdejní zařízení

Vůbec největší událostí na počet zasahujících hasičů i techniky byl zářijový požár ve skladu pohonných hmot Čepro v Loukově. Vyrazit k němu muselo 24 jednotek čítajících 164 hasičů.

„Bylo to mimořádně intenzivní, žár roztavil cisterny i výdejní zařízení,“ upozornil Dekret. Škoda zatím není přesně vyčíslená, odhadem se pohybuje kolem 70 milionů korun.

21. září 2018

Druhá nejvyšší loňská cifra spojená s požárem byla v Gumárnách Zubří. Během výroby tam zahořel materiál a způsobil škodu za 49 milionů korun.

Celkem loni hasiči řešili 768 požárů, zasahovali u 928 dopravních nehod a 2 724 technických havárií.

Oheň si vyžádal pět mrtvých. Dalších 1 177 lidí se podle statistiky zásahů podařilo zachránit. Vůbec nejčastější příčinou se ukázala být nedbalost lidí. V těsném závěsu jsou technické závady.

Účet za loňský rok zahrnuje už počtvrté v řadě také vůbec nejdelší zásah v historii. Práce v muničním areálu ve Vrběticích ročně stojí hasiče asi dva miliony korun.

Zájem o práci u hasičů násobně převyšuje nabídku

U třetiny všech případů se profesionální hasiči setkali s dobrovolnými jednotkami, což je v rámci republiky vůbec nejvyšší číslo.

Rekordní je i rychlost, s jakou dokážou obsadit volná místa. Zatímco loni se početní stavy neměnily, v letošním roce se měly navýšit o šest lidí. Už teď mají všechna místa obsazená. Ačkoliv zájemci musí absolvovat, podobně jako u policie, fyzické i psychologické testování, zájem násobně převyšuje nabídku.

„Testy nebývají problém, většinou se noví zaměstnanci rekrutují právě z příslušníků dobrovolných hasičů, kteří už vědí, co práce obnáší,“ uvedla personalistka Dagmar Sikmundová.

Na všech 13 výjezdových stanicích ve Zlínském kraji tak panuje plná zaměstnanost. „Jsme jeden z mála krajů v zemi, který ji má,“ podotkla Sikmundová.

V letošním roce se hasiči speciálně zaměří na takzvané únikové hry. Prostory, ve kterých se odehrávají, začnou kontrolovat od února. Je to reakce na nedávnou tragickou událost v Polsku, kde při této hře zemřelo pět dívek na otravu plynem (viz též Polská tragédie spouští kontroly v Česku. Hasiči prověří únikové místnosti).

Už v letošním roce získají krajští hasiči lepší zázemí pro práci. Ve Zlíně roste přístavba, která bude hotová v listopadu. Do ní se pak částečně přesune zázemí ze stávající budovy, kterou čeká rekonstrukce. Celé to vyjde na 148 milionů korun.

Začalo se také se stavbou nové stanice v Holešově. „Zatím jsme ve fázi zemních prací, dokončení je naplánované na polovinu prosince,“ řekl náměstek ředitele sboru pro ekonomický úsek Petr Bobčík. Stavba vyjde na 55 milionů korun (viz též Firmy nejsou, třetí stavba v holešovské zóně bude patřit hasičům).

Další stanice se připravuje v Bystřici pod Hostýnem, kde se počítá se zahájením příští rok.