VIDEO: Houkajícím hasičům vběhli do cesty chodci i s kočárkem

  11:38
Hazard se životem předvedla skupina chodců na Valašsku. Hasiči spěchající s houkající a blikající cisternou k zásahu museli úplně zastavit, protože jim lidé vběhli do cesty. Záchranáři zveřejnili záběry z kamery a před podobným chováním varují.

Už tak měli rožnovští hasiči problém proplést se kvůli dalším autům ulicemi města. U přechodu pro chodce pak ale museli úplně zastavit, pod kola houkajícího hasičského vozu se totiž bez větších rozpaků vrhli muž se ženou a pak i žena s kočárkem. Všichni přitom mohli klidně zůstat stát na ostrůvku uprostřed vozovky.

„Během výjezdů k jakýmkoli mimořádným událostem se opakovaně setkáváme jak s nepozorností řidičů, tak chodců, kteří se svými sluchátky nasazenými na uších neslyší houkající vozidla složek integrovaného záchranného systému, vcházejí před houkající auta a ohrožují jak sami sebe, tak i posádky, které míří pomáhat někomu, kdo to potřebuje,“ napsali hasiči na svůj web.

Před podobným chováním důrazně varují.

„Vcházet na přechod pro chodce, a ještě v početné skupince s kočárkem, před houkající cisternu je hodně nezodpovědné! Vozidla IZS používají modré majáky a houkající sirény právě proto, aby se na místo dostali co nejrychleji, zároveň bezpečně. Na našem videu je vidět že početná skupinka chodců spěchala asi více,“ podivují se rožnovští hasiči.

Počínání chodců je také ukázkovým příkladem porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích.

„Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy. Nachází-li se na přechodu pro chodce nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel,“ píše se v zákoně.

Autor: