Šedesátka hasičů v plné zbroji „hasila“ vrch Kamenitý i za mrtvého kamaráda

  15:22
V plné zbroji, uvázaní na laně jako při horolezeckém výstupu šlapali v pátek večer hasiči na horu Kamenitý v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku. V polovině trasy dlouhé 1 864 metrů s převýšením 300 metrů si pak nasadili i dýchací přístroje.

„Je to jako foukat do nafukovacího balonku,“ popsal velitel jablunkovské jednotky a profesionální hasič z Třince David Sadowski stoupání s dýchacím přístrojem. 

Fotogalerie

„Zatímco soutěž, jako je Železný hasič na krátkodobé trati, utužuje naše schopnosti při extrémní záchraně osob, tímto pochodem si testujeme svoji sílu pro dlouhodobé tratě. Například na zásahy při lesních požárech, tedy v místech, kam je problém dojet a musí se šlapat pěšky.“ 

Hasiči šli v kompletním zásahovém obleku jako při požáru, který i s helmou váží okolo patnácti kilogramů.

Když jsou zimy bez sněhu, zvládají to kolem 40 minut, letos při sedmém ročníku v hlubokém sněhu to zvládli za 53 minut. Každý rok usilují o co nejlepší čas.

„Myšlenkou pochodu nazvaného Kamenitý Fire Expedition je také ukázat veřejnosti filozofii hasičů, že opravdu táhnou za jeden provaz,“ zmíní velitel. 

Expedice se zúčastnili i rodiče jablunkovského hasiče Jana Lewinského, který zahynul při nehodě, když se vracel ze zásahu. Na jeho památku na vrcholu zapálili svíčku. 

„O jednoho syna jsme přišli, ale utěšuje nás alespoň pocit, že teď máme náhradních hasičských synů kolem sebe plno,“ řekli Lewinští.

Do mrazivé akce se vydala skoro šedesátka profesionálních i dobrovolných hasičů z Třinecka, Jablunkovska, ale i ze vzdálenějších koutů okresu. „Začínalo nás 33 a rok od roku zájemců přibývá,“ prozradil Sadowski.

V republice je expedice zcela unikátní. „Vymysleli jsme ji s kolegy na túře, když jsme řešili horolezce s jejich pokořováním velehor za pomoci kyslíku i bez něj,“ uvedl Sadowski s tím, že akci chce přihlásit letos i do celostátní hasičské soutěžní ankety.