Zloději zpackali loupež trezoru. Jednoho z nich vyčerpal běh ve sněhu

  17:48
Pro trezor s penězi si o čtvrteční noci přišli do harrachovské směnárny tři zloději. Spustili alarm, jeden z nich pak po honičce v autě zapadl ve sněhu a skončil ve vazbě. Byli to Gruzínci, který měl v Česku krátkodobé vízum. Po komplicích policie pátrá. Trezor zůstal zamčený kousek od směnárny.

Tři zloději se do směnárny v Harrachově vloupali ve čtvrtek krátce před třetí hodinou ranní. Na pomoc si vzali páčidlo. 

„Přišli si sem pro přenosný trezor s penězi, který ale vůbec nebylo snadné odnést, protože váží kolem tří set kilogramů. Navíc jim nepřály další okolnosti a povětrnostní podmínky,“ přiblížila policejní mluvčí Ivana Baláková.

Směnárna byla totiž zabezpečená alarmem, který po narušení objektu vyslal varovnou zprávu majiteli. Směnárník na ni okamžitě reagoval a vyjel na místo svým vozem. 

„U směnárny stál mercedes pachatelů a celý objekt byl ve tmě. Majitel směnárny čekal chvilku ve svém autě na to, co se bude dál dít, protože nedokázal odhadnout, jak by pro něj mohla přímá konfrontace se zloději dopadnout,“ zmínila mluvčí.

Majitel lupiče pronásledoval

Zanedlouho odtud vyběhl muž v tmavém oblečení s kapucí na hlavě, naskočil do vozidla s německou poznávací značkou a začal ujíždět. Majitel jel za ním a mezi tím zavolal policii. Potom, co lupič udělal malou okružní jízdu po městě, se vrátil zpět ke směnárně, aby do auta naložil své komplice. 

Mercedes, kterým jeden z lupičů ujížděl.

Mercedes, kterým jeden z lupičů ujížděl.

U místní hasičské zbrojnice ale nezvládl zatáčku a naboural do sněhového mantinelu, ve kterém nadobro uvázl. Vyskočil z auta a začal utíkat. 

„Nohy se mu ale při běhu bořily do vysokých závějí, a to ho brzy vyčerpalo. Přivolaní policisté ho zadrželi zhruba půl kilometru od jeho havarovaného vozidla,“ popsala Baláková. 

Když se s majitelem vrátili, zjistili, že zloději nechali příliš těžký trezor i s jeho celým obsahem stát venku asi metr od směnárny ve sněhu. Byla v něm v přepočtu hotovost v hodnotě 1 077 506 korun.

Vyšetřování případu ukázalo, že jde o dvaatřicetiletého Gruzínce, který se v České republice zdržuje na základě krátkodobého víza. Jeho spolupachatelé, po kterých nyní policisté pátrají, jsou stejné státní příslušnosti. 

„Vyšetřovatel muže obvinil z pokusu o krádež a z poškození cizí věci, za což mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. V dopoledních hodinách také proběhl jeho výslech, po kterém podal vyšetřovatel státnímu zástupci podnět k jeho vazebnímu stíhání. Důvodem je naše obava z toho, že by se na svobodě vyhýbal trestnímu stíhání a nebo v trestné činnosti pokračoval,“ zakončila mluvčí.

Autor: