Harrachov se inspiruje v Jizerkách, peníze na stopy chce získat z nálepek

  7:42
Opičit po Jizerských horách se začala lyžařská magistrála, jež vede západními Krkonošemi. A to v nejlepším slova smyslu. Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu Harrachov totiž začalo prodávat nálepky, aby získalo peníze na lepší úpravu běžeckých stop.

Snímek je z úbočí Kotle, kam se dá z Krkonošské magistrály vystoupat. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

V Jizerských horách se ovšem nacházejí lehčí terény než ve strmějších Krkonoších, a tak tam chodí na běžky mnohem víc lidí. V Harrachově si tedy nemyslí, že budou se samolepkami stejně úspěšní jako Jizerská o. p. s., jež se stará o Jizerskou magistrálu. „Ale věříme, že prodej samolepek nám hodně pomůže,“ říká harrachovský místostarosta Jaroslav Čech.

Za nálepky získala magistrála přes 600 tisíc korun

Sbírka na úpravu Jizerské magistrály se poprvé rozeběhla v zimní sezoně 2011/12 a pouze dárcovské SMS tehdy vynesly více než 150 tisíc korun. „V minulém roce přispěli sponzoři do veřejné sbírky na úpravu magistrály skoro sedm set tisíc korun, většinu vynesl právě prodej samolepek. Lyžaři za ně zaplatili přes šest set tisíc korun,“ říká ředitelka Jizerské o. p. s. Radka Davidová. „Samolepky nabízejí brigádníci, které na zimu najímáme.“

Jizerská magistrála měří bezmála 200 kilometrů a její úprava vyjde ročně kolem čtyř milionů korun.

„Někde se peníze na lyžařské magistrály vzít musí. Řidiči stráví v rolbách při nočních jízdách po horách spoustu hodin a nafta taky něco stojí. Na dobrovolných darech na úpravu běžeckých tras v Krkonoších proto nevidím nic špatného,“ podotýká Vladimír Marousek, běžkař z Tanvaldu.

„Zvláště, když zkušenosti z Jizerské magistrály jsou dobré. Loni jsme si s manželkou koupili samolepky a přispěli na její úpravu. Peníze jsme nevyhodili zbytečně. Kolem Jizerky nebo Souše, kam jezdíme nejčastěji, jsou stopy opravdu kvalitní.“

Základní okruh má přes 20 kilometrů

Základní okruh Krkonošské magistrály nad Harrachovem je dlouhý zhruba 22 kilometrů. Vede z Čertovy hory přes Ručičky, Kládovou cestu, Krakonošovu snídani, Voseckou boudu a Mumlavský vodopád do Harrachova. Z Vosecké boudy stoupá magistrála po desetikilometrové cestě na hřebeny Krkonoš na Labskou louku a ke Čtyřem pánům.

„Kromě Krkonošské magistrály jsou v okolí Harrachova další běžecké trasy jako například Terex. Dohromady se jedná asi o sto kilometrů lyžařských cest. Navazují na ně stopy v polských Krkonoších a v Jizerských horách,“ upozorňuje Vlastislav Fejkl, provozní náměstek Sportovního areálu Harrachov.

Právě rolby sportovního areálu se starají o Krkonošskou magistrálu. Ostatní běžecké trasy u Harrachova projíždí čtyřkolka pořízená harrachovskou radnicí. Na úpravy lyžařských stop poskytuje peníze Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu Harrachov, kam patří město, sportovní areál i ubytovatelé. Na Krkonošskou magistrálu posílá peníze rovněž Liberecký kraj. Loni šlo o 400 tisíc korun, putovaly ale nejen do okolí Harrachova, ale také na jiné trasy v západních Krkonoších.

Náklady můžou dosáhnout milionu korun

„Jen základní úprava Krkonošské magistrály, kterou provádíme rolbou před každým víkendem, stojí ročně přibližně tři sta tisíc korun,“ tvrdí Fejkl. „Pokud ale v zimě často sněží, projíždíme trasu rolbou několikrát za týden. Pak náklady na úpravu magistrály mohou vyrůst až na milion korun za rok.“ Harrachovská radnice dává do Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu 400 tisíc korun ročně.

„Doufáme, že nám prodej samolepek přinese další peníze a ubudou stížnosti lyžařů, že magistrála není upravená tak, jak by si představovali,“ uvádí harrachovský místostarosta Jaroslav Čech.

„Lyžaři si mohou koupit voděodolné nálepky za padesát, sto, tři sta, pět set, tisíc a pět tisíc korun. Prodávají se v horských boudách, bufetech, penzionech nebo restauracích. Některé stojí přímo u magistrály jako třeba bufety na Ručičkách a U Lišáka, Chata Studenov, Vosecká bouda a Mumlavská bouda. Za prodej samolepek si tam neúčtují žádnou provizi. Nabízejí je také turistická informační centra, muzea, harrachovská sklárna nebo horní stanice lanovky na Čertově hoře. Seznam prodejních míst se ale za čas ještě rozšíří.“

Dárci získají kartičku nebo certifikát

K příspěvku 300 korun obdrží dárci zadarmo marketingovou Harrachov Card platnou po celou zimní sezonu 2017/2018 a od částky 500 korun a výše a získají sponzorský certifikát.

Prodej samolepek má v režii Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu. Příspěvek na úpravu běžeckých terénů mohou lidé posílat také do veřejné sbírky na účet uvedený na webu Harrachov Card.

Úprava běžeckých tratí nad Harrachovem není levná záležitost, jedna hodina práce rolby vyjde na tři tisíce korun. Náklady na úpravu tratí vzrůstají kvůli neukázněným turistům. Strojně užehlené stopy ničí sáňkaři a jezdci na sněžných kolech s extrémně širokými pneumatikami. Poškozují je i majitelé skútrů.

„Prodej samolepek zatím zkoušíme, ale už připravujeme marketingovou kampaň, aby se o nich dozvědělo co nejvíce lyžařů,“ podotýká Čech.