Budějovice chtějí otevřít Hardtmuthovu vilu turistům

  13:38
Je to nejznámější vila v Českých Budějovicích. Plná cenných řemeslných prvků a bohaté novobarokní výzdoby. Radnice usiluje o to, aby se Hardtmuthova vila v ulici U Zimního stadionu trvale otevřela turistům i místním. Iniciovala to městská památková komise. Stavba patří Jihočeskému kraji a v objektu sídlí dům dětí a mládeže.

Hardtmuthova vila patří Jihočeskému kraji a v objektu sídlí dům dětí a mládeže. Město proto hledá řešení, kam by se případně tato organizace mohla přestěhovat. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Město nyní hledá řešení, kam by se případně tato organizace mohla přestěhovat. „Samozřejmě bude záležet na vůli Jihočeského kraje. Pokud by řekl ano, musí se řešit nový objekt pro dům dětí a mládeže. A nedovedu si představit nic jiného, než že by se vystavil nový moderní dům dětí a mládeže,“ řekl náměstek českobudějovického primátora František Konečný.

Hardtmuthova vila by se podle něj mohla stát navštěvovanou turistickou atrakcí, jako tomu je v případě podobných objektů v jiných velkých českých městech. Konečný uvedl, že České Budějovice žádnou otevřenou památku tohoto druhu nemají.

Jihočeský kraj zatím budoucnost Hardtmuthovy vily neřešil. „Ale pokud jde o můj osobní názor, tak já jsem té myšlence, se kterou přicházejí České Budějovice, nakloněn,“ dodal jihočeský hejtman Jiří Zimola.

I podle něj se však musí kraj ve spolupráci s městem zabývat nejprve otázkou dalšího působení domu dětí a mládeže.

„Je potřeba najít objekt, který by byl vyhovující. O tom by však měli rozhodovat i zástupci domu dětí a mládeže a rodiče dětí, které tuto organizaci navštěvují,“ uvedl Zimola.

Vila je z roku 1911

Manželé Anna a Franz Hardtmuthovi, kteří vlastnili Koh-i-noor, pověřili v roce 1911 architekta Johanna Stepana, aby jim v blízkosti továrny, na místě bývalého úložiště tuh a tužek, vybudoval reprezentativní sídlo. Během krátké doby zde Stepan postavil novobarokní vilu, která odpovídala společenskému postavení i šlechtickému stavu majitelů.

Honosná patrová stavba s mansardovou střechou má půdorys ve tvaru L. Centrem budovy je patrová anglická hala, kterou lemuje nádherné vlnité schodiště. Balkony a terasy zkrášlují kuželkové zábradlí a vázy. Na průčelí směrem k Lidické třídě je k vidění alianční erb Hardtmuthů a Rostoczilů. Ve 20. letech připojil k vile architekt Grindl zimní zahradu.

Roku 1913 se kolem vily rozrostla zahrada podle návrhů vídeňského architekta Floriana Schöna. Severní část zahrady má formu čestného dvora s krytým příjezdem pro kočár. Ten doplňuje romantická skalková úprava s bronzovou plastikou jelena. Před východní fasádou je zahradní terasa s dvouramenným schodištěm a bazénkem s mušlí. Dále v zahradě zaujme pomník zřízený na paměť 50. narozenin Franze Hardtmutha v roce 1920 i s jeho portrétním medailonem.

Rod Hardtmuthů si vilu dlouho neužil. Již 5. května 1945 ji obsadil revoluční závodní výbor a majitelé odešli do zahraničí. Národní podnik zde později zřídil zdravotní a kulturní středisko pro zaměstnance včetně bytů. Roku 1979 předal národní podnik vilu Krajskému domu pionýrů a mládeže. Po roce 1990 se název instituce změnil na dům dětí a mládeže. A tato organizace ve vile sídlí dodnes.

Autor: