Centrem Ostravy prošly stovky lidí. Nechte město dýchat, skandovaly

  20:54
To už v Ostravě dlouho nebylo. Po několika letech, kdy se zdálo, že smog není až tak akutním problémem, ukázala letošní zima, že předchozí optimismus nebyl na místě. A lidé opět vyšli do ulic. Protestním pochodem ve čtvrtek odpoledne požadovali, aby úřady ve snaze po snížení množství prachu přidaly.

„Nechte město dýchat“. Nebo „Nechcete-li město duchů, dopřejte nám čistého vzduchu“. To jsou jen dvě hesla účastníků ostravského happeningu s názvem Ticho smog nevyřeší. Lidé také zpívali „Smogová se, line záře, ničí plíce, zahal tváře...“

Dav čítající zhruba tři stovky demonstrantů prošel od obchodního centra Karolina na Prokešovo náměstí před magistrát, kde představitelé ekologického sdružení Čisté nebe předali primátorovi Tomáši Macurovi (hnutí ANO) seznam nutných opatření proti stále nevyhovující čistotě ovzduší.

Primátor s účastníky protestu diskutoval

„Chceme informace o stavu ovzduší na tramvajových zastávkách, žádáme roušky i respirátory osobám vystaveným nadměrně znečištěnému ovzduší, například policistům a technickým službám. Požadujeme také informace na webu, jaké pokuty dostaly firmy za překračování emisních limitů za posledních pět let,“ vyjmenoval například Jan Kosina z ekologického sdružení.

Dvě z hesel účastníků protestního pochodu v Ostravě. (23. února 2017)

Na mítink dorazili i manželé Anna a Zdeněk Gřesovi (62 a 63 let) z Ostravy-Výškovic. „Považujeme za důležité, aby se lidé ozvali. Ve Výškovicích to bylo moc špatné. Myslíme si, že průmysl je stále největším znečišťovatelem.“

Primátor prohlášení demonstrantů přijal a vypočítal, co vše Ostrava pro zlepšení ovzduší činí. „Stav se zlepšuje pomalu, ale výsledky jsou už výrazné. V roce 2001 byl celoroční průměr velmi jemného prachu v Ostravě osmdesát mikrogramů na metr krychlový. Loni to bylo čtyřicet, takže polovina,“ uvedl primátor.

Zmínil také kotlíkové dotace, výměnu autobusů za ekologičtější, zvýšení podpory pro školy v přírodě nebo připravovanou studii pro nízkoemisní zony. „Naši předchůdci poněkud pozapomenuli na záchytná parkoviště, takže nyní nemůžeme zakázat vjezd automobilů do centra,“ uvedl ostravský primátor.

Lidé většinou souhlasili, pískot si však primátor vysloužil za zmínky o tom, že nulové hodnoty prachu nelze dosáhnout a i kdyby se huť ArcelorMittal zavřela, nebylo by to brzy poznat.

„Nejde nám o zázraky, jen o naplnění zákonů“

„Nechceme v Ostravě horský vzduch, jen naplnění zákonů,“ protestovali lidé fakt, že už deset měřících stanic v Moravskoslezském kraji překročilo roční počet povolených 35 nadlimitních dnů.

Kritiku odmítl i moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (hnutí ANO). „Určitě nesouhlasím, že toho děláme málo že jsme málo transparentní. Právě naopak. Od března bude výzva na další výměnu kotlů, přičemž kraj má 900 milionů korun, což je razantně nejvíce. Nyní jsem už ve velkém předstihu začali s úklidem silnic, abychom snížili prašnost. A s Polskem pracujeme na společném projektu zvyšování čistoty ovzduší,“ vypočítal.

Dodal, že i mu vadí velmi časté nadlimitní hodnoty smogu, ale žádá o trpělivost. „Větru, dešti neporučíme a postižena byla i mnohá další města v České republice.“

Autor: