Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Handicapovaným v Brně pomůže mapa přístupnosti

  7:16
Město Brno připravilo mapovou aplikaci pro handicapované. V mapě jsou zahrnuty informace o bezbariérovosti vybraných objektů v Brně. Aplikace je v provozu na webové adrese www.brno.cz/mapa-pristupnosti a umožňuje propojení s portálem Dopravního podniku města Brna.
Vozíčkář (ilustrační foto)

Vozíčkář (ilustrační foto) | foto: SXC

„Mapa je výsledkem naší snahy udělat z Brna moderní město, které je maximálně bezbariérové a přátelské vůči handicapovaným. Aplikace poskytuje důležité informace o dostupnosti jednotlivých míst v Brně, ušetří tak handicapovaným čas a nepříjemné chvíle při překonávání nepříjemných bariér,“ uvedl 1. náměstek primátora Petr Hladík.

Mapa obsahuje informace o přístupnosti státních institucí, zdravotnických zařízení, kulturních památek, muzeí a galerií. Objekty občanské vybavenosti jako jsou bankomaty, banky, hotely, lékárny, restaurace, kavárny a nákupní pasáže jsou zde znázorněny jen v případě, pokud jsou bezbariérové. V mapě jsou také vyobrazena vyhrazená parkovací místa, zastávky a linky městské hromadné dopravy.

Objekty do mapy může navrhovat také veřejnost. Informace od občanů budou kontrolovány a následně mohou být do mapy také zahrnuty.

„Za vytvořením aplikace stojí skvělá spolupráce mezi subjekty veřejné správy. Na Odboru zdraví MMB jsme zmapovali bezbariérovost jednotlivých objektů, ale do vytváření mapy se také zapojil Dopravní podnik města Brna, Brněnské komunikace a Odbor informatiky MMB. Problematice bezbariérovosti se budeme usilovně věnovat i nadále, a to nejen na Odboru zdraví, ale také v rámci Poradního sboru pro bezbariérovost, ve kterém zasedají také zástupci handicapovaných a který má za úkol odstranit z veřejného prostoru co nejvíce překážek,“ dodal Hladík.

Aplikace obsahuje totožné informace jako tištěný Atlas přístupnosti centra města Brna, na kterém spolupracoval Odbor zdraví MMB s Masarykovou univerzitou a Atlas přístupnosti zdravotnických zařízení ve městě Brně, v aplikaci však dochází k častějším aktualizacím. Aplikaci lze přepnout i do anglického jazyka.