Hradec kvůli obvinění odkládá smír s vlastníkem načerno stavěných hal

  9:20
Kvůli policejnímu obvinění se kauza kolem načerno stavějící firmy CTP protáhne. Dokazování může trvat roky, do té doby dostavba chátrajících torz skladovacích hal v Hradci Králové nezačne. Vedení hradecké radnice rozhodlo, že o případném smíru s vlastníky hal bude hlasovat, až případ skončí.

Haly společnosti CTP ve Svinarech u Hradce Králové (24.7.2017) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Obvinění z podplácení, které začátkem listopadu vznesli policisté vůči firmám CTP a PSG, nahrálo i představitelům hradecké radnice. Ty totiž nizozemská společnost CTP tlačila k uzavření smíru, jehož výsledkem mělo být uvolnění komunikace potřebné pro vydání dodatečného stavebního povolení pro dostavbu hal, které firma koncem roku 2014 rozestavěla načerno (více v článku Policie obvinila firmy v kauze černých staveb). 

Vedení města se nyní rozhodlo vyčkat. 

„Hlasování se odsouvá, čekáme, jak celý případ skončí. Zatím se k tomu proto ani nemůžeme vyjadřovat,“ uvedl hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK).

Zastupitelé přitom o smíru měli hlasovat už na konci září, primátor však na začátku zasedání tento bod kvůli nejasnostem kolem zajištění sjezdu ze severní tangenty stáhl. „Do konce roku by s námi měl projektant projednat varianty,“ nastínil tehdy.

K dalšímu hlasování o smíru tak mělo dojít nejspíš na lednovém zastupitelstvu, avšak obvinění firem ho odsouvá na neurčito. Město nechce jednat, dokud problém nebude vyřešen. Pokud dojde na soud, může kauza trvat roky.

Podle policejní mluvčí Ivy Kormošové nizozemskému developerovi i jeho dodavatelské firmě PSG Zlín za trestný čin podplácení hrozí zákaz činnosti, peněžitý trest či zrušení právnické osoby.

Firmy se podle policie provinily, že městu nabízely příspěvek sedm a později patnáct milionů korun za to, že zastupitelé města schválí užívání silnice, která je zásadní pro vydání dodatečného stavebního povolení (více čtěte v článku Firma nabídla miliony za legalizaci stavby).

Nechceme poškozovat jméno dobrého souseda

Hned, co stavební úřad v březnu 2015 stavbu dvou skladovacích hal bez stavebního povolení zastavil, společnost si zažádala o povolení dodatečné. Získat ho neměl být problém, avšak mezitím zastupitelé společnosti odejmuli povolení užívat městskou komunikaci, která slouží jako spojnice areálu s výpadovkou na Třebechovice pod Orebem. 

Firma CTP poté na město podala žalobu na 262 293 eur v souvislosti s nemožností pronajmout prostory firmám, jež měly sídlit v hradeckém CTParku, a na 484 571 eur, což je škoda, která měla vzniknout zajištěním náhradního pronájmu dalšímu nájemci, který musel být kvůli předčasnému ukončení tehdejší smlouvy poskytnut zdarma.

Souhlas radnice původně udělila stavební firmě Fato, která hodlala v lokalitě stavět. Povolení však v roce 2012 vypršelo, proto se radnice cítí nevinná.

Kvůli odebrání souhlasu řízení o dodatečném stavebním povolení firma práce několikrát pozastavila. Do konce letošního října měla od hradeckého stavebního úřadu povolen odklad pro předložení potřebných dokumentů. 

„V této chvíli je toto řízení přerušené, jelikož pro finální rozhodnutí jsou nutná závazná a finální stanoviska dalších orgánů a úřadů,“ uvedl mluvčí nizozemské společnosti Július Hájek. 

Policejní obvinění podle něj toto rozhodování ovlivnit nemůže. „Finální rozhodnutí stavebního úřadu stojí na objektivních přezkoumatelných požadavcích, které definuje legislativa. Samotný fakt, že někdo obviní kohokoliv z čehokoliv při použití presumpce neviny nemůže mít objektivně vliv na rozhodnutí stavebního úřadu,“ řekl mluvčí CTP.

Společnost proti postupu policie již podala stížnost a k věci svého obvinění se už dál nechce vyjadřovat.

„Jako slušná společnost a dobrý soused nechceme naše dobré jméno opakovaně bez prokázaných údajných skutečností dále nechat poškozovat, nebudeme se tedy do skončení vyšetřování k této věci vyjadřovat a počkáme si na závěr orgánů činných v trestním řízení,“ dodal Hájek.

Město je s firmou CTP ve sporu od března 2015, kdy vyšlo najevo, že skladovací haly developer buduje bez potřebného povolení. Magistrát tehdy podal trestní oznámení a stavební úřad firmě udělil dvě pokuty v celkové výši přes tři čtvrtě milionu korun a zahájil řízení o odstranění stavby. Od té doby stavba stojí a torza hal chátrají.