Hradečtí zastupitelé odmítli dohodu s CTP v kauze černých staveb

  16:50
Hradečtí zastupitelé neschválili dohodu o urovnání sporu s firmou CTP Invest. Developer, jenž rozestavěl skladové haly bez povolení, se však nevzdává. Na jaře by zastupitelstvo mohlo hlasovat o mírně upravené dohodě. Záležet bude hlavně na postoji nerozhodných Pirátů a Koalice pro Hradec.

Rozestavěné haly společnosti CTP z roku 2015 na okraji Hradce Králové (leden 2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Čtyři hlasy chyběly, aby se v úterý vpodvečer uzavřel čtyři roky dlouhý spor firmy CTP s Hradcem Králové o možnost dokončit načerno rozestavěné skladovací haly na okraji města. Zastupitelé sice urovnání neshod a tedy dostavbu neschválili, avšak snahy developerské společnosti o dobudování areálu rozhodně nekončí.

Je téměř jisté, že velmi podobný bod, který nyní zastupitelstvo zamítlo, se dostane na program již dubnového nebo květnového jednání. Za normálních okolností by totožné hlasování bylo možné až za půl roku, obě strany se však nejspíš dohodnou na dalších úpravách smluv, třeba ještě výhodnějších pro město.

CTP se nemusí snažit obrátit názor 12 zastupitelů napříč spektrem, kteří hlasovali proti. Společnosti by stačilo získat souhlas šesti lidí, kteří se naposledy zdrželi, hlavně z řad Pirátů a Koalice pro Hradec (KPH).

„Dojde k prostudování dohody, dovysvětlení a úpravám smlouvy o smíru. Doplníme to a já pevně věřím, že například v dubnu to již projde a zvítězí zdravý selský rozum,“ říká regionální ředitel CTP Zdeněk Apeltauer.

Prozatím nerozhodní Piráti i zástupci KPH mají velmi podobný názor na kompenzaci 15 milionů korun za městské pozemky pro přístupovou cestu a tedy zisk dodatečného stavebního povolení. Převažují u nich pocity, že firma si jejich případný souhlas snaží koupit. Přesto nevylučují, že svůj postoj - stejně jako jiní zastupitelé - mohou přehodnotit.

„Když budeme osloveni, jednáním se nebráníme. Ale podmínky, jaké jsou nastavené nyní, nám prostě nevyhovují. Město sice peníze potřebuje, ale já to vnímám jako kupování,“ konstatuje Anna Maclová (KPH).

„Nemělo by se licitovat o kompenzacích pro město, to je jako handlování na trhu, které je mi trapné a z pohledu města i společnosti jsou to jen drobné. Firma například musí ukázat, že areál lze dopravně napojit, aby nedělal problémy v ulici Bratří Štefanů, což dosud neudělala. To je důležitější než jednotky milionů, které vypadají tak, že si nás kupují,“ upozorňuje Aleš Dohnal (Piráti).

Fotogalerie

Ve hře by mohl být jiný ústupek než peníze, například nákup pozemků v lokalitě Na Plachtě a tedy další rozšíření cenné přírodní památky. Město rovněž uvažuje o tom, že by za utržené peníze od CTP dostavělo chodník a cyklostezku podél ulice Bratří Štefanů vedoucí právě k rozestavěnému areálu.

„Chceme být dobrým sousedem města, podílet se na jeho rozvoji a potenciálu. Rovněž chceme být dlouhodobým partnerem, protože sem nevstupujeme jen na krátkou dobu, podílet se na sportovních aktivitách, kulturních akcích a sociálních programech,“ dodává Apeltauer.

Firma si posypala hlavu popelem, dejme jí šanci, říká primátor

Nejvíce hořkosti způsobilo rozhodnutí zastupitelů v klubu občanských demokratů.

„Nové vedení firmy zaujalo diametrálně jiný postoj, navštívilo město i radu, omluvilo se a v neposlední řadě nabídlo kompenzace pro to, aby firma do budoucna mohla být dobrým partnerem pro město. A to je myslím nesmírně důležité,“ říká Oldřich Vlasák, předseda výboru pro územní plánování, rozvoj a investice města.

„Společnost CTP se chovala protizákonně, nicméně nový ředitel si doslova nasypal popel na hlavu, firma bez otálení zaplatila pokutu, zkrátka přiznala vinu a nyní by to chtěla napravit. Měla by dostat šanci, zastupitelstvo se ale bohužel zaseklo. Koalice má ale každopádně zájem na dalším jednání,“ doplňuje primátor Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS).

Naopak jedinou stranou, jež byla unisono proti schválení dohody, byla koaliční Změna pro Hradec.

„Naše stanovisko zůstává stejné. Veřejnosti bychom nedávali dobrý příklad, jakým způsobem se chovat,“ uvádí náměstek primátora Martin Hanousek.

„Jakékoli rozhodnutí je špatné. My jsme se po dlouhé diskusi přiklonili k tomu, že zásady nejsou na prodej. Precedent, který by kvůli tomu vznikl, by byl špatný,“ vysvětlil své „ne“ Jan Čáp z opoziční Koalice pro Hradec.

Firma CTP Invest zastavila veškeré práce na rozestavěných halách v březnu roku 2015 a všechny její snahy získat dodatečné povolení zatím neměly úspěch. Firma dosud proinvestovala 270 milionů, na pokutách za stavbu bez povolení zaplatila zhruba 1,3 milionu korun.

Rozestavěné haly stojí u výpadovky na Třebechovice čtyři roky: