O novou halu u školy je velký zájem. Sportovci ji úplně obsadili

  14:38
Dvě vysouvací tribuny pro skoro dvě stě lidí nabízí nová tělocvična při ZŠ O. Nedbala v Českých Budějovicích. Město za stavbu zaplatilo 39 milionů korun. O sportovní haly je v krajském městě takový zájem, že je její kapacita hned vyčerpaná.

Červený nátěr září, uvnitř to duní, jak se míče odrážejí od palubovky, a všechno ještě voní novotou. U Základní školy O. Nedbala v českobudějovických Čtyřech Dvorech otevřeli novou sportovní halu.

Její stavba s kompletním zázemím trvala více než rok a stála 39 milionů korun. Sloužit bude pro míčové sporty i školní tělesnou výchovu.

Při slavnostním zahájení provozu ji vyzkoušeli extraligoví volejbalisté Jihostroje i mladé naděje. „Povrch je hodně příjemný, pěkně pruží. Je to lepší než ve všesportovce (Sportovní hala na Dlouhé louce, pozn. red.). Musím říct, že je to hezký prostor. Když si vzpomenu, jak jsem začínal vedle v tělocvičně, tak je ten rozdíl obrovský,“ reagoval Marek Šotola, dvoumetrový univerzál z VK Jihostroj.

Tělocvična je dobře prosvětlená a do lokality zapadá, protože hned vedle je sportovní areál SK Čtyři Dvory a opodál zimní stadion.

„Prioritně ji bude škola využívat pro potřeby žáků, ale může sloužit i jako společenský sál. Také ji bude možné pronajímat i jiným spolkům, třeba sportovním klubům. Škola spolupracuje s volejbalisty Jihostroje, s fotbalisty SK Čtyři Dvory či s moderní gymnastikou,“ upozornil náměstek primátora Petr Podhola.

Vnitřní rozměry tělocvičny jsou 32,21 x 27,6 metru a výšku má devět metrů. Nabízí využití pro volejbal, basketbal, tenis a další sporty. Prim tam budou hrát ty míčové, což potvrdil i ředitel školy Miroslav Poláček.

„Jsme ve zkušebním provozu, který potrvá půl roku. Od příštího týdne bude fungovat naplno včetně pronájmů. Zájem byl tak obrovský, že máme kapacitu kompletně vyčerpanou. Provoz bude od osmi ráno do deseti večer,“ sdělil Poláček.

ZŠ O. Nedbala s novou halou získala také prostor, kde může uspořádat třeba velké rozloučení s žáky devátých tříd a podobné akce. „Teď máme místo, kde se bez potíží sejde třeba 400 žáků,“ dodal ředitel.

Samotnou hrací plochu je možné rozdělit pomocí předělovací sítě, která je zavěšená na stropní konstrukci.

„Jako hlediště budou sloužit dvě teleskopické tribuny se sezením na lavicích celkem pro 196 diváků. Vstupem z ulice Evžena Rošického se ocitneme ve foyer shora prosvětleném dvěma podélnými stropními světlíky, kde je možné posedět a zároveň slouží jako vstup do šaten s vlastním hygienickým zázemím a též jako přístup k toaletám,“ popsal náměstek primátora Petr Holický.

Z předsálí se dále vstupuje do posilovny, technických místností, skladu, tělocvičny a do prostor základní školy.

Nové centrum za 300 milionů

O novou tělocvičnu a celkově o kryté sportovní areály je v Českých Budějovicích a blízkém okolí velký zájem. Poptávka je tak velká, že mnohdy převyšuje nabídku.

I proto radnice ve spolupráci s volejbalovým klubem Jihostroj plánuje velký projekt, při kterém by měla přibýt další hala. Jeho název je Multifunkční centrum Dlouhá louka a má nahradit starou sportovní halu poblíž soutoku Vltavy a Malše.

„V návrhu rozpočtu pro příští rok s touto akcí počítáme a jsme připraveni uvolnit prostředky. Nebavíme se o celé částce, ale o takové části, aby se projekt mohl rozjet,“ řekl náměstek Podhola.

Stavba by měla začít v první půlce roku 2018. Za hlavní arénou se sedadly pro přibližně 2 300 diváků bude ještě menší hala. Plochu bude mít stejnou jako hlavní aréna, jen tribuna je tam naplánovaná pro 260 diváků. To umožní, aby i menší počet návštěvníků vytvořil bouřlivou atmosféru.

Na budějovické radnici byl projekt poprvé pro veřejnost k vidění letos v květnu, kdy ho představili autoři z Atelieru 8000. Projektová dokumentace má být kompletně hotová do konce roku. Ateliér ji zpracovává pro volejbalový klub VK Jihostroj České Budějovice. Ten následně dokument předá městu jako dar.

V první polovině příštího roku by zástupci radnice mohli vypsat soutěž na zhotovitele a následně i zahájit samotnou stavbu. Ta má začít v květnu, nebo červnu. Odhadovaná cena je 260 až 300 milionů korun.

„Základ je koncipovaný jako římské Koloseum. I po zhruba dvou tisících letech se ukazuje, že to je nejlepší řešení, jen dnes používáme jiné materiály. Hlavní vstup zachováme směrem k řece, tréninkový pro sportovce naopak přesouváme z jižní části na severní. Je to logické, protože to bude pro pěší blíž k mostu na Sokolský ostrov i druhé lávce přes silnici,“ upozornil už dříve Martin Krupauer, který vede Atelier 8000.

Autor: