Drž se, pokřikovali vrstevníci u soudu na obžalovaného z vraždy policisty

  13:44
Když u budějovického krajského soudu končilo projednávání případu loňského napadení nožem policejní hlídky, dostalo se osmnáctiletému obžalovanému nezvyklé podpory. „Drž se, máme tě rádi,“ pokřikovali na něj přítomní kamarádi ještě v soudní síni. Reagoval úsměvem obklopený ozbrojenou ochrankou v kuklách.
Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové.

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Proces sledují od pondělí rodiče zavražděného i příbuzní obžalovaného Lukáše Hajného. Podle soudního znalce z oboru psychologie Václava Šnorka trpí Hajný poruchou osobnosti se sklony k egocentrismu.

Na jeho současný psychický stav má vliv i to, že jej rodina vnímá jako oběť. Ta od jeho dětství dle znalce nekorigovala chlapcovy sklony k zahálčivému životu, které se vyvinuly až k závislosti na drogách. Marihuanu, lysohlávky nebo toluen zkoušel už od svých třinácti let.

„Neshledal jsem u něho hlubší lítost. Resocializace bude možná, pokud zároveň podstoupí psychiatrickou léčbu,“ doporučil znalec.

Znalec: O svém stavu zřejmě lhal

Šnorek, podobně jako další experti z oboru psychiatrie a psychologie, nenašli u obžalovaného žádnou duševní nemoc, za jednání je tedy plně zodpovědný. V době činu měl v sobě podle krevního rozboru jen menší dávku pervitinu.

O tom, že byl pod vlivem marihuany a alkoholu, a měl proto halucinace a schizofrenické stavy, podle znalce zřejmě lhal, aby si vylepšil pozici.

Tragédie se stala 18. prosince 2016 v rodinném domě, kde zasahovala hlídka na zavolání ženy, že ji napadá syn. Policista, který přežil, popisoval, že bez bližší informace přijeli k agresivnímu narkomanovi. Jeho záchvat byl tak silný, že mladíka vážícího sedmdesát kilo stěží přidržovali na zemi čtyři muži a povolil až po uklidňujících injekcích.

Hajnému hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Předsedkyně senátu Olga Smrčková jednání ve středu odročila na červenec.

Podle Šnorka řeší policisté spolu s psychiatry a psychology případy podobné agrese denně. „Dostávají se poměrně často na naše oddělení psychiatrie v českobudějovické nemocnici, které slouží pro tyto zákroky jako jediné v kraji,“ řekl Šnorek.

Obžalovaný přiznal, že měl doma tři vzduchovky a mačetu

Obžalovaný Hajný se přiznal i k tomu, že měl doma tři vzduchovky, jednu s převrtanou hlavní a mačetu. Údajně na obranu proti teroristům, ze kterých měl strach ve stavech po dávkách pervitinu.

„Zásah ve Velicích byl z našeho pohledu v pořádku. Hlídka nevěděla, že jede k narkomanovi. Podle mě by ale měly být zákroky proti agresivním jedincům, kteří neuposlechnou první výzvu policie, mnohem tvrdší,“ míní jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policisté se často zdráhají použít většího násilí, protože každý takový zákrok prověřuje inspekce. V případě Hajného si jeho rodina stěžuje, že způsob zatýkání byl nepřiměřený a mladíkovi po něm zůstaly na těle modřiny.