Gymnázium v Jilemnici je slavné, pomohly i medaile Vítkové a Erbanové

  14:06
Rychlobruslařka Karolína Erbanová a biatlonistka Veronika Vítková se aktuálně blýskly medailemi z olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu. A kus bronzového lesku poslaly i do Jilemnice. Obě sportovkyně jsou totiž absolventky místního sportovního gymnázia.

BRONZ. Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová vybojovala na olympijské dráze na 500 metrů bronzovou medaili. Zvítězila Japonka Kodairová před domácí I Sang-hwa. (18. února 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Navíc mezi devadesáti šesti reprezentanty je v Koreji osm bývalých jilemnických studentů. Škola se úspěchy svých dřívějších svěřenců chlubí, kde se dá a hlásí, že zejména díky biatlonu je o studium na ní větší zájem. Václav Hartman, ředitel školy, říká, že každý mezinárodní úspěch jejich žáků ovlivňuje zájem o školu.

„Znát je to výrazně u biatlonu. Od té doby, co Česko zažívá biatlonový boom, čím dál více dětí chce u nás trénovat právě tento sport,“ prozrazuje Hartman. Dopad na zájem o zimní sporty může mít i fakt, že se místní studenti setkávají se svými hrdiny. „Třeba biatlonisté Veronika Vítková a Jaroslav Soukup naši školu často navštěvují, mají tu například besedy,“ dodává Hartman.

Vítková často připomíná, kde studovala

Vedoucí trenér sportovního gymnázia David Šnajdr doplňuje, že zejména Veronika Vítková na školu nezapomíná. „Veronika není žádná primabalerína. Jsme rádi, že na nás nezapomíná a v rozhovorech připomíná, kde studovala. Kdykoliv může, přijde předat ceny na závody, které v Jilemnici děláme. Pro naše studenty je příkladem někoho, kdo se z Jilemnice dostal na olympiádu a získal tam medaili,“ uvádí trenér.

Ředitel Hartman zmiňuje, že škola si žádný průzkum, zda sportovní úspěchy jejich bývalých studentů ovlivňují počet přihlášek na školu, nedělala. „Určitě ale jejich vynikající výkony používáme při naší prezentaci. Prezentujeme se jako nejúspěšnější sportovní gymnázium v republice,“ chlubí se Hartman.

Škola se vavříny svých bývalých studentů pravidelně pyšní též na svých webových stránkách a když podmínky dovolí, mladí lidé mohou sledovat olympiádu i během vyučování.

„Určitě teď nemáme žádné speciální olympijské hodiny, ale když to nějaký předmět dovolí, máme tu jednu dvě učebny, kde je přístup k internetu a studenti mohou své starší kolegy sledovat a fandit jim,“ říká ředitel. On sám oba medailové závody Vítkové a Erbanové sledoval doma.

„To se mi dlouho nepodařilo, prožívat úspěchy bývalých žáků v klidu doma. Vždycky mi do toho vlezly nějaké pracovní povinnosti. Fandím převážně biatlonu, výsledky našich svěřenců sleduji ale hlavně na internetu,“ popisuje Hartman.

Olympioniky by rádi pozvali

Ředitel gymnázia nevylučuje, že úspěšné olympioniky do školy po skončení her pozvou.

„Zatím však nic neplánujeme. Počkáme až vše skončí. Těch prvních čtrnáct dní bude beztak pro sportovce hektických, budou mít dost oficiálních akcí. Ale pak bychom je rádi tady u nás viděli. Naši trenéři jsou s nimi ve spojení a určitě budou zjišťovat, jak to s našimi úspěšnými olympioniky je,“ podotýká Hartman.

Kromě Vítkové a Erbanové má nejstarší sportovní gymnázium v Česku v olympijském ohni želízka v podobě skokanů na lyžích Romana Koudelky a Čestmíra Kožíška, běžkyně na lyžích Karolíny Grohové a biatlonistů Jaroslava Soukupa, Adama Václavíka a Veroniky Zvařičové.

Autor: