Největší český zpracovatel kamene Granit Lipnice slaví dvacet let

  16:40
Aniž by si to uvědomovali, po jejich výrobcích chodí denně tisíce lidí. Jiní je obdivují na Karlově mostě nebo na budově Národního muzea. A dokonce i na katedrále v Kolíně nad Rýnem. Kámen z firmy Granit Lipnice je všude. Největší český zpracovatel kamene slaví dvacáté výročí.

„Začínali jsme na Lipnici v roce 1998. Původní závod byl takový stařeček v poslední fázi tažení, byl těsně před krachem. Na jeho základech jsme začali budovat novou firmu a dnes jsme největší v oboru v republice,“ vypráví jednatel a spolumajitel společnosti Zdeněk Knedla.

Výročí firma oslavila dnem otevřených dveří. Zájemci si mohli projít kompletně celý areál v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Stovky lidí si prohlédly práce v lomu i hrubé opracování kamene. A postupně si prošly halami a stanovišti, kde se surovina dále zpracovává. V ušlechtilém kamenickém provozu pracovaly všechny stroje.

V dnešní době už je zpracování kamene mnohem jednodušší, než bývalo v minulosti. Většinu činností zastanou počítačem řízené stroje. Ať už jsou to automatizované lanové, velké kotoučové nebo lamelové pily, kotoučové i formátovací frézy, leštící automaty nebo stroje, které dělají hrubý povrch. „V provozu teď pracuje polovina lidí, než před dvaceti lety,“ říká Knedla.

Granit Lipnice má svá pracoviště po celé republice. Tři lomy a zpracovatelské závody má na Havlíčkobrodsku, pískovec těží v severovýchodních Čechách a na Plzeňsku má lom, kde těží mramor. Celkem ve firmě pracuje kolem 130 lidí.

„Když jsme před dvaceti lety začínali, bylo nás asi 40. Pak se ten počet vyšplhal až na 190. Až v poledních letech se počet ustálil,“ konstatoval jednatel firmy. Jak spočetl, za dvacet let činnosti jeho společnost vyrobila zboží za dvě miliardy korun.

Specifický obor

Kamenictví je poměrně specifický obor. I když se stále více automatizuje, pořád má vysoký podíl těžká ruční práce. A ta je třeba dobře zaplatit. Oproti tomu finální výrobky se prodávají rok od roku levněji.

„Materiál teď prodáváme o zhruba dvacet až třicet procent levněji, než jsme prodávali před dvaceti lety. A mzdy za tu dobu vzrostly čtyřnásobně,“ říká Zdeněk Knedla.

A neodpustí si drobnou kritiku vůči vládě a ministerstvům. „Staví se vůči nám trošičku macešsky. Zatěžují nás stále většími daněmi za vytěžené nerosty, za dobývací prostory a to třeba v jiných zemích nemají. To snižuje naší konkurenceschopnost na mezinárodním poli, hlavně proti Polsku,“ tvrdí.

Přesto se s výrobky Granitu Lipnice setkávají lidé dnes a denně nejen v Česku, ale i v zahraničí. Na export míří téměř třetina produkce. Nejvíce do sousedních států – do Německa, Rakouska, na Slovensko a do Polska.

V Německu získala firma dosud svou nejprestižnější zakázku. Podílí se na rekonstrukci slavné katedrály v Kolíně nad Rýnem. „Pánové z Německa z nějakého institutu dělali průzkum a zjistili, že se na rekonstrukci hodí jen a pouze náš božanovský pískovec. Jiný kámen tam nemůže být,“ chlubí se jednatel firmy.

V Česku byl kámen z Granitu použit na rekonstrukce mnoha památek i center měst. Například na Karlův most nebo Národní muzeum v Praze, na náměstí v Brně, Havlíčkově Brodě či třeba Uherském Hradišti, je z něj Třída Míru v Pardubicích nebo nástupiště na nádraží v Plzni.

A žulové kostky nejrůznějších velikostí, barev i zrnitosti, ty jsou pak v celé Evropě. Vždyť jich firma vychrlí každý rok přes 12 tisíc tun. K tomu další tuny krajníků, soklového kamene, plotových sloupků, desek na fasádu i třeba kuchyňských desek.

A stále více zákazníků tvoří běžní lidé, majitelé rodinných domů. „Lidé si čím dál víc uvědomují, že kámen může na zahradě být taková ta třešnička na dortu,“ dodává Zdeněk Knedla.

Autor: