Zachránila život. Teď chce jezdit se sanitkou nebo létat s vrtulníkem

  14:24,  aktualizováno  15:07
O lidském osudu rozhodují maličkosti i třeba obyčejná náhoda. Jedna taková událost změnila život studentce Pavle Henzlové. Po dopravní nehodě u Chotěboře v únoru zachránila život svému spolužákovi. Díky tomu studenka oboru Zdravotnický záchranář získala titul Gentleman silnic.

Tehdy osmnáctiletá studentka Pavla Henzlová po dopravní nehodě u Chotěboře zachránila život svému spolužákovi. Za svůj čin dostala ocenění Gentleman silnic. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pro tehdy osmnáctiletou Pavlu Henzlovou to byla cesta do školy jako každá jiná. V ono první únorové pondělí sedla do auta ke svému spolužákovi, naložili ještě pár dalších lidí a vyrazili do Chotěboře.

Jenže řidič kousek před městem náhle zkolaboval. Auto narazilo do stromu, převrátilo se na bok a zůstalo uprostřed silnice. „V autě nás jelo pět. Nemohli jsme se dostat ven dveřmi, museli jsme předním oknem,“ popisuje Pavla hrůzné okamžiky.

Sama vážněji zraněná nebyla a pomáhala ostatním. „Blesklo mi hlavou, že se musíme všichni co nejrychleji dostat ven z auta,“ vypráví.

S masáží srdce vydržela sedm minut, do příjezdu sanitky

Nejhůř na tom byl řidič. Byl v bezvědomí a nedýchal. Zastavilo se mu srdce. Pavla na nic nečekala a okamžitě zahájila resuscitaci a srdeční masáž. Vytrvala v tom plných sedm minut, než dorazila sanitka. Těsně před příjezdem zdravotníků spolužák procitl.

Gentleman silnic

Společný projekt České pojišťovny a Policie ČR, vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění převzalo 136 lidí na více než 40 místech po celé České republice.

Pavlu Henzlovou na ocenění nominoval její otec, který je velitelem Sboru dobrovolných hasičů.

První pomoc musela zvládnout bez jakéhokoliv vybavení nebo pomůcek. „Lékárnička byla v kufru. Jak auto leželo na boku, nemohli jsme se do něj dostat. Přinesla ji až žena z dalšího auta, které u nehody asi po pěti minutách zastavilo,“ vypráví Henzlová.

Svou rychlou a odbornou pomocí studentka mladému muži zachránila život. Už v květnu ji za to ocenil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, dnes se přidala i policie. Pavle Henzlové její zástupci na okresním ředitelství v Havlíčkově Brodě předali titul Gentlemanka silnic.

„Pavla byla sama účastníkem nehody. Nestává se často, že je přímý účastník schopen tak rychle a tak kvalitně pomoci. Zaslouží si obdiv, jak rychle jí ‚zaplo‘ a jak dokázala reagovat,“ ocenil vedoucí dopravního inspektorátu v Havlíčkově Brodě David Hospodka.

„Takto oceněných žen je obecně méně. A naprosté minimum je slečen tak mladých. Snad bude inspirací pro ostatní mladé účastníky silničního provozu, kteří třeba ještě ani nemají řidičský průkaz,“ vzkázala Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny, která je partnerem ocenění.

Ředitel havlíčkobrodského policejního územního odboru Pavel Nováček podotkl, že se po nehodě přišlo na to, že mladík má vrozenou vadu, s níž se může léčit.

„S bývalým spolužákem jsem stále v kontaktu. Díky té nehodě mu zjistili vrozenou srdeční vadu a vše se tímto dodatečně vysvětlilo. Byl na operaci, dnes má ‚budík‘ a může v podstatě normálně fungovat,“ doplnila Henzlová.

Věděla, co má dělat. První pomoc znala a mohla si i vyzkoušet

V době nehody byla Pavla Henzlová studentkou posledního ročníku chotěbořského gymnázia. Ještě přesně nevěděla, co bude studovat dál. Po nehodě měla jasno.

„Už dřív jsem přemýšlela, stát se záchranářkou. Definitivně jsem se ale rozhodla právě po té nehodě. Chtěla bych jezdit se sanitou, případně být zdravotníkem u letecké záchranné služby,“ říká. Studovat tedy začala Fakultu biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně, obor Zdravotnický záchranář.

Při nehodě prý věděla, co má dělat. „Pomohly mi kurzy v autoškole a hlavně ve škole, kde se tomuto tématu hodně věnují. První pomoc jsem si už mohla předtím vyzkoušet nanečisto,“ dodala dnes již devatenáctiletá studentka.