Statisíce na fotky politiků do primátorské galerie daly spřízněné firmy

  5:38
Přes milion korun stála nakonec nekompletní galerie primátorů, kterou pro olomouckou radnici nechal vytvořit dosavadní primátor Antonín Staněk (ČSSD). Vysoké náklady hájil tím, že část zaplatí sponzoři. Ti se opravdu našli, jde ovšem většinou o firmy s vazbami na město.

Vyfocení a výroba portrétu žijícího exprimátora za téměř 97 tisíc korun, podobizna již zemřelého prvního muže radnice za více než dvacet tisíc.

Právě tolik stály podle zjištění MF DNES jednotlivé obrazy pro nedávno dokončenou galerii nejvyšších představitelů Olomouce, kterou po sobě na radnici zanechal bývalý primátor a současný ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD.

Právě on inicioval vznik galerie, která je umístěná v primátorském salonku v prvním patře historické radnice, a také ji dlouhodobě obhajuje.

Mimo jiné tím, že autorem portrétů je renomovaný umělecký fotograf Jadran Šetlík, který jednotlivé portréty vytvořil vlastní unikátní metodou přenosu fotografie na plátno. U již nežijících bývalých představitelů musel použít dobové snímky.

Vysoká cena jednotlivých obrazů však podráždila část veřejnosti už loni na podzim, kdy radnice ještě pod Staňkovým vedením o plánech na vznik galerie oficiálně informovala.

Vzápětí začal po sociálních sítích kolovat dokument z registru smluv týkající se fotografování dvou žijících exprimátorů, jejichž obrazy vyšly v součtu na téměř 200 tisíc korun.

Sponzorské statisíce

Staněk tenkrát kvůli negativním reakcím vydal i zvláštní „prohlášení primátora“, které dodnes visí na webu města.

Galerie primátorů Olomouce

„Vznik stálé expozice o historii správy a samosprávy Olomouce jsem osobně inicioval. Jsem přesvědčen, že město s tak bohatou historií, jako je Olomouc, si ji prostě připomínat musí,“ napsal Staněk.

Výběr renomovaného fotografa Šetlíka obhajoval tím, že jde o autora kompletní galerie brněnských primátorů či portrétů několika primátorů a primátorek Prahy.

V registru smluv jsou k dohledání podklady k vytvoření i dalších obrazů. Vyplývá z nich, že výroba portrétu žijícího člověka vyšla přesně na 96,8 tisíce korun, portrét již zesnulých starostů ze starých fotografií stál 24,2 tisíce.

„Pořízení obrazů tak vyšlo na 879 tisíc korun, vytvoření galerie pak na 240 tisíc,“ upřesňuje tisková mluvčí radnice Radka Štědrá.

Dohromady tedy galerie primátorů stála více než milion korun. Staněk náklady v minulosti hájil také slibem, že na projekt přispějí kromě městské pokladny i sponzoři.

Přímo u obrazů žádní uvedení nejsou, takže v salonku o nich konkrétní zmínky nikdo nedohledá. Přesto se podle mluvčí Štědré dárci přihlásili. Konkrétně 480 tisíc korun přispěla například společnost Veolia, dalších sto tisíc přidala Moravská vodárenská, padesát tisíc Vodohospodářská společnost a stejná částka přišla od Farmaku.

„Celkem jde o 680 tisíc korun. Loga sponzorů a jejich umístění se řeší. To musí být v souladu s kompozicí a architektonickým vyzněním galerie,“ poznamenala Štědrá.

S výjimkou Farmaku přitom ale jde o sponzory s poměrně těsnými vazbami na olomouckou radnici. Například společnost Moravská vodárenská, kterou vlastní právě francouzská Veolia, má v současnosti od města pronajaté vodovody a kanalizaci. Vodohospodářská společnost pak dokonce patří přímo mezi akciové společnosti s městskou účastí. Navíc ji řídí bývalý primátor za ODS Ivan Kosatík. I on tak má nyní na radnici svůj portrét za téměř sto tisíc korun.

Devatenáct místo dvaadvaceti

Obrazů mělo být v galerii původně dvaadvacet, nakonec je jich ovšem pouze devatenáct.

Kromě portrétů představitelů města z dob rakouského mocnářství či prvorepublikových a novodobých primátorů vytvářel fotograf Šetlík také obrazy komunistických špiček, které vedly Olomouc za totalitního režimu jakožto předsedové městského národního výboru. Tři z nich ale chybí, konkrétně Ladislav Bernatský, Antonín Eliáš a Jan Tencian.

„U těchto jmen se bohužel nepodařilo dohledat a zajistit fotografie v autorem požadované kvalitě, na základě kterých by mohl vytvořit kvalitní portréty. A to i přesto, že město při hledání oslovilo i další organizace a instituce,“ vysvětluje Štědrá.

Kromě zmíněné trojice někdejších komunistických špiček nejsou v primátorském salonku ani podobizny komisařů, kteří město řídili při německé okupaci za doby protektorátu Čechy a Morava. O jejich vyřazení však město rozhodlo po konzultaci s historiky už při plánování galerie.