Fulnek cukl. O klášterním daru chce s krajem opětovně jednat

  17:56
Budoucnost památkově chráněných objektů kapucínského kláštera a kostela svatého Josefa ve Fulneku na Novojičínsku zůstává značně nejistá. Přitom do konce června měl celý areál přejít z majetku kraje na město.

Kapucínský klášter má poměrně nové zastřešení, jinak však zůstává v žalostném stavu. | foto: Michal Polášek

Fulnečtí zastupitelé totiž přijetí darovacích smluv o jeden hlas odložili na neurčito, ačkoliv už na jaře schválili memorandum vyjadřující snahu památky získat.

Starostka Fulneku Radka Krištofová neskrývá, že byla pro schválení daru. „Nakonec převážil názor smlouvy stáhnout z programu zastupitelstva a pokračovat v jednání s krajským úřadem,“ konstatovala. Část zastupitelů poukazovala na to, že zatímco kostel je v dobrém stavu, zchátralý klášter bude vyžadovat mnohamilionové investice. A vedení města podle nich nevyjednalo dobré podmínky.

„Kraj sliboval, že objekt kláštera bude ve stabilizovaném stavu. Ale střechou zatéká a jen se záplatuje,“ upozornil zastupitel Jan Křivonožka a přidal se Petr Moc: „Máme poslední šanci něco změnit. Až majetek převezmeme, tak už budeme jen platit. Teď jsou trumfy na naší straně a nemáme kam spěchat.“

Krajský náměstek: Nemáme kam uhnout

Na jednání zazněla i částka tři sta tisíc korun, která bude údajně nutná jen na provizorní opravu střechy. „To musí zaplatit kraj, nikoliv město,“ shodovali se zastupitelé.

Fotogalerie

Krajský náměstek pro kulturu Lukáš Curylo předeslal, že kraj se v současné situaci nehodlá zavazovat k jakýmkoliv finančním garancím.

„O rozhodnutí zastupitelů jsem slyšel a určitě to je zklamání. Přece Fulneku nepodepíšeme nějakou finanční výpomoc, aniž víme, k čemu bude klášter s kostelem využíván. To jsme nikdy u nikoho neudělali. Nemáme kam uhnout.“

Curylo řekl, že situace se změní v okamžiku, až Fulnek předloží projekt na využití památek. „Pak rozhodně pomůžeme získat dotace,“ slíbil náměstek s tím, že pokud se kraj s městem nedohodne, areál nejspíše skončí v dražbě.

Kapucíny vyhnali komunisté

Termín dalšího jednání ještě nebyl stanoven, ale starostka je přesvědčena, že se o klášterním problému bude hovořit i na zářijovém městském zastupitelstvu. Jakoukoliv změnu ve smlouvách však musí schválit i krajští zastupitelé.

Klášter z druhé poloviny 17. století obýval kapucínský řád. Komunisté kapucíny vyhnali a v objektech byly různé sklady. Po roce 1990 areál odkoupila soukromá firma, ale zkrachovala. Majetek získal stát, který ho v roce 2003 převedl na kraj. Ten kostel před 13 lety opravil, klášter však stále chátrá.

Autor: