Frýdlantsko trápí drogy či nedostatek lékařů, pomoci může i Franz Kafka

  6:24
Okleštěná nemocnice, obchod s chudobou, přes zimu zavíraná silnice kolem Souše nebo nedostatek práce. To je jen část věcí, které zhoršují život ve Frýdlantském výběžku. Alespoň to plyne z veřejné diskuze, kterou uspořádal Svazek obcí Frýdlantska.

Městské muzeum Špitálek ve Frýdlantě. | foto: Město Frýdlant

„Budoucnost nemocnice ve Frýdlantě a vůbec zdravotní péče je velkým tématem. Populace na Frýdlantsku stárne, mladí odcházejí pryč, není tu práce. A senioři potřebují doktora víc. Jenže zatím to nevypadá dobře, dohodu s nemocnicí o rozsahu poskytovaných služeb se zatím nedaří uzavřít,“ řekl předseda Mikroregionu Frýdlantsko Vladimír Stříbrný.

Obavy panují i z šíření drog. Poloha Frýdlantska u hranic tomu jen nahrává.

„Bohužel, drog je tady spousta. Je to jednoduchá matematika. V Polsku se nakoupí léky, tady se z nich uvaří droga, v Německu prodá. Je to čím dál větší problém,“ upozornil ředitel Centra duchovní obnovy v Hejnicích Jan Heinzl.

Velká diskuze se rovněž vedla na téma turistický ruch. „Určitě je velkým přínosem singltrek v Novém Městě pod Smrkem, přitáhne sem spoustu lidí. Jenže ti sem přijedou cíleně jen kvůli němu a pak zase pryč. Je nutné jim nabídnout i další aktivity, které je tu pozdrží na víc dní,“ ozývalo se z řad diskutujících.

„Chybí pořádné restaurace, kde se mohou turisté najíst. Příklad Hejnice. Hotel Perun zbouraný, hotel Zvon zavřený, restaurace naproti Perunu taky zavřená. Zbývá mrňavá pizzerie se třemi stolky nebo restaurace v klášteře, kde stojí jídlo v průměru 150 korun. Když si chcete koupit něco v krámě, není o víkendu kde. Všechno zavřené,“ podělil se o své poznatky Martin Krušina.

Zámek inspiroval Franze Kafku

„Když tu nebudou turisté, tak tu zarosteme mechem, turisté jsou pro výběžek hlavním příjmem,“ potvrdil místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka. Jenže ani Frýdlant se zámkem a hradem, který ročně navštíví tisíce lidí, v tomto ohledu moc nejásá.

„Lidi přijedou jen na zámek, projdou si ho a jedou pryč. Snažíme se, aby ze zámku posílali návštěvníky i do centra, je tam řada věcí, které stojí za vidění, kam si zajít na oběd, ale nedaří se to,“ dodal Stodůlka.

Opomíjené je i spojení Frýdlantu se spisovatelem Franzem Kafkou. „Kafka ve Frýdlantě pobýval jako kontrolor Dělnické úrazové pojišťovny, bydlel v hotelu, kde byla donedávna restaurace Bílý kůň. Jeho sestra tu studovala zemědělskou školu. Kafku také fascinoval zámek, prý byl inspirací pro jeho román Zámek. A kolik lidí o tom ví? Na tom se dá přeci postavit dobrý turistický produkt. Proč tu není?“ poukazovala jedna z přítomných.

Nápadů na oživení turistického ruchu přitom padlo více. Například zavedení turistických autobusů mezi Frýdlantskem a Polskem a do Německa k berzdorfskému jezeru, víc se věnovat využití Smědé pro vodáky, obnovit vlaky z Jindřichovic do Polska, postavit sjezdovku na Smrku i v redukované variantě a podobně.

„Námětů se sešlo hodně. Tým konzultantů je teď zpracuje. Příští rok se pak budou hledat řešení pro konkrétní aktivity, aby se alespoň věci, které jsou v moci obcí či různých spolků, daly zlepšily,“ uvedla Blažena Hušková za Dobrovolný svazek obcí Frýdlantska.