V jedné z lahviček anestetika z frýdlantské nemocnice se našla bakterie

  13:40,  aktualizováno  14:12
Vyšetřování otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici ukázalo, že jedna z lahviček s anestetickou látkou byla kontaminována bakterií. Řekl to náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Nemocnice ve Frýdlantu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kontaminaci jednoho ze vzorků anestetika propofol odebraného v soukromé nemocnici Frýdlant, kde byla v minulém týdnu u devíti pacientů prokázána otrava krve, odhalily první výsledky testů. 

„Minimálně v jedné z lahviček byl acinetobacter, což je bakterie, která se vyskytuje i v zevním prostředí. U oslabených lidí může ale vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve. Byla tam poměrně masivně,“ řekl ČTK náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Na závěry je ale podle něj brzy.

Bakterie podle Prymuly nezpůsobuje septické stavy často, ale je to pravděpodobné.

„Na druhou stranu z toho neděláme žádné závěry, protože máme informace, že i v jedné z hemokultur byla zachycena nějaká bakteriální kontaminace, ale ještě to není vyšetřeno. Dokud nebudeme vědět, že byla na obou stranách stejná bakterie, tak nemá cenu spekulovat, že to bylo skutečně vyvoláno touto bakterií,“ sdělil Prymula.

Právě propofol se podle něj nemá podávat opakovaně, protože je to látka, kde se při kontaminaci bakterie rychle množí. Lahvička byla podle něj zřejmě kontaminována při opakovaném použití.

Podle mluvčí nemocnice ve Frýdlantě Dity Fuchsové mají další dvě lahvičky negativní nález. „Musíme počkat na kompletní výsledky vyšetření s protokolem, pak lze situaci adekvátně komentovat. Nehodláme se vyjadřovat k nedokončeným šetřením,“ sdělila Fuchsová.

Sedm pacientů zůstává na ARO a JIP

Otravu krve mají pacienti, kteří ve frýdlantské soukromé nemocnici podstoupili operační zákrok.

Liberecká krajská nemocnice jich od minulé středy přijala celkem devět. Jedna pacientka byla později přemístěna do Jablonce.

Sedm z devíti pacientů zůstává na jednotkách ARO a JIP v krajské nemocnici v Liberci. Všichni dostali širokospektrální kombinaci antibiotik a další podpůrnou léčbu.

První rozbory, které byly k dispozici v pondělí ukázaly, že příčinou otravy krve nebylo inhalační anestetikum ani dezinfekční přípravky.

Nemocnice Frýdlant přestala po aféře s otravami krve poskytovat akutní chirurgickou péči a uzavřela operační sál. Pacienty z Frýdlantska teď musí záchranná služba vozit do Liberce.

Před riziky chybného užívání propofolu varoval SÚKL

Před riziky nesprávného užívání propofolu varoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) opakovaně, hrozí za něj i pokuty. Evidoval nežádoucí účinky, jako jsou horečky, sepse či zvracení v případě, že byl obsah jedné lahvičky podán v odstupu několika hodin až dní více pacientům. V některých případech vedly až k ohrožení života pacienta, uvedl SÚKL už loni v říjnu.

Tohoto krátkodobě působícího nitrožilního anestetika se podle statistik SÚKL vydalo do října letošního roku asi 15 tisíc různých balení různých výrobců.

"Obsah jedné ampulky nebo lahvičky s propofolem a jakékoli stříkačky obsahující látku propofol je určen k jednorázovému použití u jednoho pacienta. Jakýkoli zbytkový obsah musí být zlikvidován," uvádí SÚKL.

Lékový ústav upozornil, že přípravky neobsahují v emulzi antimikrobiální konzervant, a mohou proto podporovat rychlý růst mikroorganismů.

Za nesprávné podávání přípravku hrozí zdravotnickým zařízením i pokuty. Mohou zaplatit až půl milionu korun.

Lék může podávat jen lékař-anesteziolog nebo na jednotce intenzivní péče. Neměla by ho podávat stejná osoba, která provádí operační nebo diagnostické výkony. (ČTK)

Autoři: , ,