Boj o historickou přádelnu ve Frýdku-Místku končí. Památkou nebude

  17:30
Historická budova bývalé přádelny bratří Neumannů ve Frýdku-Místku, dříve známá jako Slezan 08, se nestane kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury. Zklamaní jsou památkáři i mnozí obyvatelé. Vlastník, magistrát a kraj byli proti památkové ochraně.

Budova někdejší přádelny ve Frýdku-Místku se památkou nestane. | foto: Slezan Holding

„Objekt svým charakterem, architektonickým řešením a uměleckým zpracováním, ať již fasád nebo interiérů, nevybočuje z běžné stavební produkce své doby. Změny v průběhu 20. století navíc snížily autenticitu budovy,“ vysvětlila mluvčí ministerstva kultury Petra Hrušová.

Fotogalerie

Návrh na prohlášení za kulturní památku podal Národní památkový ústav v Ostravě už v roce 2002.

„Stavby textilních továren z konce 19. století vynikají vysokou architektonickou kvalitou, k nejvýznamnějším patřila například přádelna firmy Bratři Neumannové, továrna firmy Lemberger nebo přádelna firmy Landsberger. Památkovou ochranu se nám bohužel nepodařilo prosadit. Proti byl nejen vlastník, ale také magistrát města a krajský úřad,“ sdělila památkářka Michaela Ryšková.

„Přímým důsledkem tohoto kroku se stala demolice přádelny firmy Adolf Landsberger v roce 2014. Neprohlášení přádelny firmy Bratři Neumannové je dovršením. Frýdek-Místek, dříve významné textilní centrum, nemá chráněno nic ze staveb provázejících jeho hospodářský rozvoj. Osud řady pozoruhodných staveb je tak nejistý,“ upozornila památkářka.

Majitel Slezanu 08, společnost Slezan Holding, tvrdí, že je připravený chránit budovu v rozsahu daném memorandem o spolupráci s městem Frýdek-Místek.

„Jsme rádi, že se konečně rozhodlo. V minulosti nebyla za kulturní památku prohlášena řada objektů naší společnosti,“ uvedl předseda představenstva Slezan Holding Jiří Karásek.

Nádherná ukázka průmyslové secese

Rozhodnutí ministerstva je podle něj prvotním krokem k dalšímu využití bývalé přádelny. „Hodnotná je především fasáda, k jejíž ochraně jsme se už před několika lety zavázali,“ řekl Karásek.

Konkrétní plány vzejdou z výsledků územní studie oblasti kolem železničního nádraží, již zadalo město. Ta mimo jiné navrhuje, že by se objekt mohl stát muzeem textilního průmyslu, vyšší nebo vysokou školou módy a designu či galerií.

Přizpůsobit se má i okolí, jak nabízí úvaha o demolici a přemístění obchodu Billa. Zklamání nad závěrem ministerstva vyjadřují mnozí patrioti, znalci historie a architektury na sociálních sítích. Podle nich je „osmička“ nádhernou ukázkou průmyslové secese s původní fasádou, takřka nepoškozenou a v originální podobě, jakou získala na konci 19. století.

Objekt bývalé přádelny, později Slezan 08, stojí u Staroměstské ulice, poblíž vlakového i autobusového nádraží ve Frýdku-Místku.

Objekt bývalé přádelny, později Slezan 08, stojí u Staroměstské ulice, poblíž vlakového i autobusového nádraží ve Frýdku-Místku.