Legendární fotograf Ladislav Šolc vydal knihu snímků historického Chebu

  17:50
Na jeho téměř půl století starých fotografiích lidé objevují místa, která už dnes často vypadají úplně jinak. Na momentkách z nejrůznějších akcí poznávají sebe i svoje přátele a vzpomínají na okamžiky, které už se nevrátí.

Fotograf Ladislav Šolc a jeho kniha snímků Chebu z let 1969 až 1976. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Soubor fotografií, které vznikly v letech 1969 až 1976, nyní zkompletoval známý chebský fotograf Ladislav Šolc do knížky s autobiografickými prvky. Publikace nese jednoznačný název: Jak jsem fotografoval Cheb.

„Pokaždé, když vystavuji na festivalu Chebské dvorky, chodí si lidé k mým fotografiím zavzpomínat. A často zamáčknou i slzu,“ vzpomíná chebský rodák na okamžiky, kdy se návštěvníkům nad jeho snímky tají dech. 

Někteří se na fotkách poznávají a smějí se sami sobě, jiní doslova hltají tichý příběh o tom, jak jejich město kdysi vypadalo.

„Když jsem v minulých čtyřech letech viděl, jaký ohlas moje fotky mají, napadlo mě, že by možná nebylo marné je nějak utřídit. Odtud byl už jen krůček k nápadu vydat knížku plnou černobílých fotografií, ve které bych se mohl o své zážitky podělit,“ vysvětluje.

Prohlédnete si „americký“ most i prvomájový průvod

V jeho publikaci je možné najít unikátní pohledy na zmizelý Cheb. Zvěčnil například starý „americký“ most u kostela sv. Bartoloměje, před kterým vždy z útvaru pochodujících vojáků zaznělo: Zrušit krok! 

Zachytil opravu starého dřevěného mostu přes řeku Ohři pod hradem, dokládající, že tehdejší lávka byla o dost vyšší. Jeho fotografie sošky nahého chlapečka, sedícího na pivním sudu a držícího v rukách harmoniku, kterou pořídil před chebským pivovarem, napovídá až podezřele blízkou podobu s oblíbeným lázeňským Františkem. 

Nechybí samozřejmě fotografie legendárního kapelníka Václava Kučery a jeho orchestru, kterému se podle něj říkalo Kučerovci. 

V knize je možné najít i alegorické vozy pohraničníků v prvomájovém průvodu, nebo třeba povalené náhrobky v kdysi zpustlé zadní části chebského hřbitova. Ale také vzácné momentky z běžného života Chebanů na počátku 70. let.

„Je to takový retrospektivní pohled do minulosti,“ zhodnotil knihu autor a zavzpomínal, jak se u jeho fotografie alegorického vozu Esky Cheb jeden z návštěvníků zasnil.

„Tak jsem se toho pána zeptal, zda si na kolo, kterému se říkalo skládačka, pamatuje. Jak by ne, odpověděl mi, vždyť já ho zaváděl do výroby. Prý se jich tehdy dělalo pár desítek měsíčně.“

Knížka obsahuje i malý unikát. Jedinou fotbalovou momentku, kterou Ladislav Šolc kdy udělal. Šel prý tehdy náhodou kolem škvárového hřiště pod Zlatým vrchem a prostě zmáčkl spoušť. 

„Fotbal nebo hokej? Tam jsem nikdy nebyl. Tohle mne, přiznávám, zcela minulo,“ směje se a dodává, že slavnostní křest knihy se uskuteční v průběhu letošního 13. ročníku Chebských dvorků. 

„Konkrétně to bude 13. června ve 13 hodin a 13 minut na dvorku Františkánské zahrady, kde už tradičně vystavuji.“