Majestátní vodojem kdysi zásoboval celou Třebíč, dnes je z něj rozhledna

  11:50
V Třebíči se návštěvníkům otevřel starý vodojem na Strážné hoře. Majestátní stavba z první poloviny minulého století svému původnímu účelu slouží už jen částečně. Vrchní část nabízí muzeum i úchvatný výhled na Třebíč.

Návštěvníci mohou ve věži třebíčského vodojemu Kostelíček vidět i části technologií. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Uvnitř věžového vodojemu Kostelíček na třebíčské Strážné hoře lze vidět i fontánu za arabským paravánem. Pravda, ve skutečnosti nejde o paraván, ale o děrovaný plech, fontána je zářivými barvami natřený hydrant, umístěný zde jen jako dekorace, a celá místnost slouží k projekcím a výukovým programům. Přesto skýtá pohled na hydrant skrz pomyslný paraván pocit posvátného. O nic menšího tu neběží: o vodu, nepostradatelnou tekutinu. 

Podívat se do nitra vodojemu a pokochat se vyhlídkou z jeho plošiny mohli lidé letos poprvé.

„Možnost vyhlídky po Třebíči a okolí je možná nejpopulárnějším lákadlem pro návštěvníky. Zajímá je, kudy dodnes přitéká do Třebíče voda z heraltických pramenů,“ říká průvodce po historickém vodojemu Václav Kovář.

Věžový vodojem byl oficiálně spuštěn v roce 1941. „Sám jsem technik, tak mě tyto věci zajímají, a dovnitř vodárenské věže se málokde můžete podívat. Doma máte vodovod, ale tady můžete vidět vodovodní kohouty naprosto jiných rozměrů,“ popsal jeden z návštěvníků, který na vodárenskou věž vystoupal se syny.

Dnes už slouží jen podzemní nádrž, z vrchní je muzeum

Z vodojemu je dnes připojena do vodárenské sítě jenom podzemní nádrž. Vrchní, padesátikubíková nádrž svému účelu přestala sloužit kolem roku 1980. Do té doby díky svému umístění mohla přirozeným gravitačním spádem zásobovat vodou i tehdejší nejvyšší části města.

V roce 1966 byl třebíčský vodovod napojen nejprve na nádrž Mostiště a v roce 1982 i na vodu z Vranova. Heraltické zdroje vody už svou kapacitou nestačily. Vrchní zásobník vody byl odpojen. Stále však slouží podzemní část vodojemu, která pomáhá v zásobování vodou zejména třebíčské části Horka-Domky. 

Nadzemní část vodojemu slouží po rekonstrukci a adaptaci jako rozhledna a malé vodárenské muzeum, je tu řada malých expozic.

Vodojem se začal na Strážné hoře budovat v roce 1936 z podnětu tehdejšího starosty města Josefa Vaňka. Město se totiž dlouhodobě a stále více potýkalo s nedostatkem dobré pitné vody, kterou bralo například i z řeky Jihlavy. Právě v místě budoucího vodojemu bylo budování potrubí pro vodu z Heraltic slavnostně zahájeno.

„Sám starosta Vaněk se spuštění vodovodu a vodojemu bohužel nedočkal, protože byl už v roce 1939 zatčen gestapem. V roce 1944 zahynul v koncentračním táboře Buchenwald,“ připomněl průvodce Václav Kovář.

Kuriozitou je pohled na torzo nedostavěné hvězdárny

Potrubí vodovodu sloužilo až do roku 2008, kdy bylo nahrazeno novým. Vodovod ale stále funguje ve své původní trase. Vůbec nejstarší třebíčské vodovodní potrubí bylo ze dřeva - i to mohou lidé ve vodojemu Kostelíček vidět.

V projekčním sále v bývalé kruhové nádrži budou letos od května premiérově uváděny dva nové filmy o vodárenství. „Jeden přiblíží cestu pitné vody od pramene k vodovodu, druhý nabídne neobvyklé pohledy na vodárenské objekty,“ přiblížil ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.

Z vrchní plošiny vodárny dvacet metrů nad zemí mohou lidé vidět z ptačí perspektivy například kapličku, kterou nechal na Strážné hoře v roce 1645 postavit Jan Fulík, či vedlejší vyvýšeninu s trojicí křížů zvanou Kalvárie, cíl náboženských poutí. Kuriozitou je také pohled na nedaleko stojící nedostavěné torzo zamýšlené třebíčské hvězdárny, která tvarem připomíná vodojem, i když s jeho úlohou nemá nic společného.