Ústecká zoo nechala uspat slonici Kalu, jeden ze svých symbolů

  10:56
V ústecké zoologické zahradě zemřela slonice Kala. Samice slona indického v posledních týdnech několikrát upadla tak, že se už nemohla sama postavit na nohy. Zoo Ústí nad Labem proto rozhodla o uspání zvířete.

Jedna z posledních fotografií slonice Kaly, která přišla do ústecké zoo v roce 1985. | foto: ZOO Ústí nad Labem

„Naposledy Kala upadla v pondělí odpoledne, když byla ve výběhu. Proto bylo rozhodnuto o uspání. Nyní proběhne její pitva,“ uvedla mluvčí Věra Vrabcová.

V krytém pavilonu, který je v současnou chvíli zavřený, zůstává ještě slonice Delhi. Vedení zoologické zahrady zvažuje, jak jí upraví denní režim zahrnující čas ve venkovním výběhu nebo procházky po zoo.

„Když se slon dožije v zoo 50 let, tak je to úspěch. Bohužel sloni umírají v zajetí i dřív, protože existují různé nemoci, které je decimují,“ připomněl před časem chovatel Pavel Kökert.

V posledních letech se Kala potýkala s četnými zdravotními problémy.

 „Zejména s onemocněními předních končetin, jako jsou záněty nehtového lůžka či meziprstních žláz, praskliny nehtů, hnisavé abscesy chodidel apod., které se přes veškerou péči veterinárních lékařů a chovatelů nedařilo uspokojivě léčit,“ doplnila mluvčí.

Kala podstoupila operace nohy

Koncem srpna loňského roku provedl tým veterinárních lékařů ze zoologických zahrad Praha, Liberec a Ústí nad Labem chirurgický zákrok na její levé přední končetině. Cílem bylo zrevidovat hluboký chodidlový absces.

„Jelikož průběh léčby neprobíhal zcela uspokojivě, bylo rozhodnuto o dalším chirurgickém zákroku. Do týmu ústeckých lékařů se připojil i veterinář s velkými zkušenostmi s ošetřováním exotických zvířat, který provedl začátkem prosince 2018 novou operaci,“ informovala Vrabcová.

Při této operaci došlo k odstranění nefunkční tkáně z oblasti zánětu. Zároveň byla Kale pomocí antibiotik ošetřena i pravá končetina, u které by mohlo kvůli nadměrnému zatěžování dojít ke stejným problémům.

„Sloní noha je komplexní a díky velké váze slona i extrémně namáhaný orgán. Péče o končetiny a chodidla je široce diskutované téma ve všech chovných zařízeních a je k němu potřeba přistupovat s nejvyšší pečlivostí a zodpovědností,“ vysvětlila mluvčí zoologické zahrady.

Do ústecké zoo se slonice Kala dostala 30. listopadu 1985 přímo z Vietnamu. Byl jí tenkrát jeden rok a už tehdy měla poškozenou levou přední končetinu. Deformace byla následkem nevhodného uvazování.

„Jednalo se o slůně odebrané příliš brzy od matky, což se postupně během života projevilo různými zdravotními komplikacemi a problémy, jako je nedostatečný růst, hormonální disbalance, artróza pánevních končetin nebo  následné přetěžování končetin hrudních,“  informovala Vrabcová.

Autoři: ,