Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FN Brno spouští novou magnetickou rezonanci

  16:41
Fakultní nemocnice Brno spouští novou magnetickou rezonanci v areálu Bohunice. Celkem jde již o čtvrtou magnetickou rezonanci, kterou má Fakultní nemocnice Brno k dispozici. Mimo to disponuje FN Brno také novou PET-MR, tedy přístrojem, který je vhodný pro pacienty s nádorovým onemocněním a postižením centrálního nervového systému.

FN Brno spouští novou magnetickou rezonanci | foto: FN Brno

Druhá magnetická rezonance byla předána v květnu 2017 a provoz zahájila začátkem července. Slavnostní spuštění nové magnetické rezonance se uskutečnilo za účasti ředitele FN Brno MUDr. Romana Krause, MBA, lékařského náměstka a přednosty KRNM prof. MUDr. Vlastimila Válka, CSc.,MBA, EBIR, a projektového manažera fi Philips Česká republika, s.r.o., Ing. Petra Svobody v úterý 11. července 2017. Dvě magnetické rezonance jsou v areálu Bohunice a dvě v Dětské nemocnici Brno.

Úspěšná obnova přístrojové techniky

Na jaře roku 2016 vyměnila Fakultní nemocnice Brno také třiadvacet let starou MR v pavilonu Q v Bohunicích, kterou pořídila na základě projektu EU IOP v rámci 18. výzvy.

Rovněž Dětská nemocnice v roce 2016 obdržela novou magnetickou rezonanci. V Dětské nemocnici totiž bylo vybudováno dětské onkologické centrum, kam byl umístěn nový přístroj MR Magneton AERA o síle pole 1,5 T, který slouží Klinice dětské radiologie (KDR) k vyšetřování dětských epileptických, onkologických a dalších pacientů. Tento přístroj byl jako první v České republice vybaven možností izocentrického skenovaní za stálého posuvu stolu. Vyhodnocovací pracoviště tak disponuje nejnovějším softwarem pro maximální automatizaci a reprodukovatelnost práce. V současné době zavádíme do praxe MR spektroskopii a v blízké budoucnosti i funkční vyšetřování. Magnetom AERA je natolik špičkový přístroj, že pracoviště v Dětské nemocnici Brno si udrží nejvyšší úroveň pro další období.

„Po uvedení do provozu nové tříteslové magnetické rezonance v pavilonu Q v Bohunicích v loňském roce, která nahradila již přes dvacet let dosluhující přístroj o síle 1,5 T a nedávném zprovoznění moderního angiografického pracoviště včetně nové angiolinky zajišťující širokou škálu radiologických vaskulárních intervenčních výkonů a novém přístroji magnetické rezonance pro děti v Dětské nemocnici, zahajuje svůj provoz také nová magnetická rezonance v Bohunicích. Za poslední dva roky jsme významně posunuli úroveň zdravotnické techniky v naší nemocnici,“ uvedl ředitel FN Brno MUDr. Roman Kraus, MBA.

„Naším cílem je nabídnout hospitalizovaným pacientům co nejkvalitnější MR vyšetření v co nejkratší době. Magnetická rezonance se dneska stala základní metodou při vyšetření mozku, páteře, kloubů, jater, ale i dalších orgánů a oblastí lidského těla. Řada nemocných, léčených ve specializovaných centrech FN Brno velmi drahou léčbou musí být pomocí této metody vyšetřena a efekt léčby je pak sledován opět pomocí magnetické rezonance. Obrovský význam má ale také magnetická rezonance v kardiologii, kdy je MR srdce metodou, jejíž význam raketově narůstá. Samozřejmě počítáme s tím, že zbývající volná kapacita bude využita pro vyšetření ambulantních nemocných. Zárukou špičkové kvality prováděných vyšetření je nejen vlastní přístroj, ale především tým radiologických asistentů a lékařů v čele s MUDr. Šprlákovou, vedoucí lékařkou MR a PET-MR pracoviště a prim. doc. MUDr. Mechlem, zakladatelem a předsedou MR sekce Radiologické společnosti ČLS JEP,“ řekl přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny a náměstek ředitele prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR.