Jihočeským firmám pomáhají Ukrajinci, ale čekají na ně příliš dlouho

  14:10
Jihočeské podniky si pochvalují zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny. Projekt, který měl urychlit jejich získávání, ale kritizují kvůli dlouhé čekací době.

(ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Tisíce Ukrajinců v současné době čekají na to, aby mohly zamířit do České republiky, kde už jsou pro ně připravená pracovní místa. Jejich přesun zprostředkovává projekt Režim Ukrajina, který si oblíbily jihočeské podniky. Příchod zahraničních pracovníků nyní netrpělivě vyhlíží řada z nich. Problém je ale v tom, že čekají příliš dlouho.

„Hlavním cílem mělo být uspíšení procesu. Rychlost ve výsledku není nijak závratná,“ hodnotí Iva Fantyšová, ředitelka pro personalistiku Motoru Jikov.

Firma naskočila do projektu hned v jeho začátcích. V září 2016 přihlásila první uchazeče z Ukrajiny a od té doby jich nahlásila celkem tři desítky. První přijeli po půl roce. Všech 30 lidí ale podnik stále nemá. Z celkového počtu získal dosud 19 posil.

„Důvody jsou asi různé. K nám se ale tahle informace nedostává, protože s námi úředníci z konzulátu ve Lvově nekomunikují. Personál je tam podle všeho omezený. Dalším důvodem může být, že dotyčný člověk na schůzi nepřinese všechny dokumenty, nebo nepřijde vůbec. To chápu, protože se termíny rozdávají v řádech měsíců,“ líčí Fantyšová.

Příští rok mohou firmy žádat o 20 tisíc lidí

Hospodářská komora České republiky, která vyřizuje žádosti, si problém uvědomuje. „Zhruba půlroční čekání na příchod ukrajinského zaměstnance je způsobeno jednak nedostatečnou kapacitou pracovníků na ministerstvech vnitra a zahraničních věcí, ale také mnohými přerušovanými řízeními, kdy zaměstnavatelé a jejich uchazeči nedoloží na Generální konzulát Lvov všechny požadované dokumenty,“ potvrzuje Lenka Vohradníková, ředitelka Oblastní kanceláře hospodářské komory v Českých Budějovicích.

Půlroční čekání by se podle ní mělo zkrátit už během nadcházejících tří měsíců. „Hospodářská komora aktivně komunikuje s ministerstvy a poslední novinkou je společná dohoda na navýšení uvedených personálních kapacit, a tím zároveň zdvojnásobení roční kvóty na příjem ukrajinských žadatelů. V roce 2018 budou mít čeští zaměstnavatelé možnost žádat o 20 tisíc pracovníků,“ doplňuje.

To by měl být dobrý signál pro jihočeské podniky, které zaměstnávání Ukrajinců láká. Za fungování Režimu Ukrajina zpracovala Jihočeská hospodářská komora 280 žádostí na téměř 1 500 uchazečů. Celorepublikově projektem prošlo 1 900 žádostí na více než 11 tisíc pracovníků.

S výjimkou čekání si ale zaměstnavatelé ukrajinskou pomoc pochvalují. Více než stovku z nich získal loni českobudějovický Bosch. Většinou šlo o montážní dělníky. „Jejich kvalita a výkonnost je velmi dobrá a jazykové bariéry jsou výrazně nižší ve srovnání s ostatními zahraničními pracovníky. Pracovní povolení získávají díky projektu přímo pro konkrétního zaměstnavatele, takže jsou velmi stabilní,“ popisuje zkušenosti Barbora Schelová, vedoucí personálního oddělení.

Největší zájem je o řidiče, svářeče či montážní a stavební dělníky

I ona vidí prostor pro zrychlení některých procesů a snížení administrativy. Konkrétní Ukrajince si vybírají závody za pomoci agentur nebo jim jména doporučují již stálí pracovníci.

„My jsme na všechny dostali kontakt od zaměstnanců, kteří u nás jsou již několik let. Jsou to jejich rodinní příslušníci a známí. Pochopitelně se pak zjišťuje jejich kvalifikace, praxe a zájem. Zkušenosti máme dobré, jsou velmi spolehliví,“ přidává Fantyšová z Motoru Jikov, který zaměstnává zhruba 800 lidí.

Mezi nejčastěji požadované profese patří řidiči, svářeči, obsluha CNC strojů, montážní dělníci výrobků z kovů či plastů, stavební dělníci, zpracovatelé dřeva, masa a pomocní kuchaři a cukráři.

„Kolikrát zachraňují zakázky, o které by kvůli nedostatku pracovních sil přišli i stávající zaměstnanci. Pokud nechceme, aby firmy z důvodu nedostatku pracovníků začaly uvažovat o změně sídla, musíme se o ně alespoň tímto způsobem postarat. Dlouhodobou strategii ale firmy v zaměstnávání cizinců jistě nespatřují, jedná se zcela logicky o dočasná řešení. Větší automatizace a robotizace by problém s nedostatkem pracovníků měly v budoucnu začít postupně odstraňovat,“ konstatuje Vohradníková.

Autor: