Insolvencí ubývá, moravskoslezské firmy ale ohrožují šikanózní návrhy

  18:56
Počet podaných insolvenčních návrhů v Moravskoslezském kraji letos klesl ve srovnání s první polovinou loňského roku přibližně o pětinu. Region se však i přesto drží na špici statistik.
Insolvence (ilustrační foto)

Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

„K polovině roku byl nejvyšší počet insolvencí na tisíc registrovaných firem stejně jako v předchozích třech letech v hlavním městě Praze. Již tradičně následoval Jihomoravský a Moravskoslezský kraj,“ popsala Dana Samková ze společnosti Creditreform, která poskytuje hospodářské informace.

Celkem bylo v prvním pololetí loňského roku v kraji podáno 112 insolvenčních návrhů, letos to bylo jen 90.

Velkým problémem pro mnoho firem jsou však takzvané šikanózní návrhy, za nimiž stojí snaha vymoci si podáním insolvenčního návrhu pohledávky.

„Stalo se to také nám, když na nás jedna firma podala insolvenční návrh kvůli vymyšlené smluvní pokutě,“ popsal svou zkušenost Roman Vybíral, jednatel a spolumajitel ostravské společnosti Temex.

„My jsme přitom nikdy neměli problémy s placením. Závazky hradíme vždy v termínu, máme zakázky, peníze na účtech, takže z našeho pohledu byl insolvenční návrh naprosto nesmyslný. Potvrdil to také krajský soud, který návrh zamítl, ale škoda se už stala,“ řekl.

Pro firmy, které se ocitnou na seznamech insolvenčních řízení totiž nejsou nepříjemnými jen samotná soudní jednání a nutnost platit právníky. Zveřejnění v insolvenčním rejstříku jim totiž automaticky zavírá například i dveře u bank, a snižuje se tím rovněž jejich hodnocení.

Majitelé společnosti Temex nakonec podali na iniciátora insolvenčního řízení trestní oznámení pro vydírání. Jejich firma totiž nebyla jediná, na kterou byl ve stejný den stejnou společností insolvenční návrh podán. Spolu s ní šlo o návrh na další čtyři firmy.

Zastupitelství sleduje rejstřík

Podle krajské státní zástupkyně Naděždy Dadamové nejsou šikanózní insolvenční návrhy ničím výjimečným. Státní zastupitelství z těchto důvodů insolvenční rejstřík soustavně sleduje.

„Insolvenční rejstřík neustále monitorujeme právě kvůli sledování možných šikanózních návrhů, kterými se firmy mohou snažit řešit třeba své vlastní problémy,“ vysvětlila státní zástupkyně.

„Podobné případy nejsou výjimečné. Spíše se však objevují nárazově, kdy se dlouhé měsíce nemusí nic dít a najednou je jich hned několik. Většina takových podání přichází od stavebních firem,“ zmínila.

Státní zastupitelství v insolvenčním rejstříku sleduje, zda například jedna společnost nepodá insolvenční návrh v jeden den na více firem a podobně. Právě tak, jako se to stalo v případě společnosti Temex. Za takových okolností se státní zastupitelství do případu zapojí a sleduje, zda je vše podle zákona.

„Do tohoto řízení jsme vstoupili proto, že v jednom dni bylo jednou firmou podáno hned pět insolvenčních návrhů, z toho čtyři vykazovaly chyby. To znamená, že nebyl například doložen úpadek firmy,“přiblížila Dadamová.

Od letošního 1. července vstoupila v platnost nová podoba insolvenčního zákona, díky níž by se mohl počet šikanózních insolvenčních návrhů snížit. Soudy totiž nově například nebudou muset okamžitě zveřejňovat insolvenční návrhy.

„Má-li soud pochybnosti o důvodnosti insolvenčního návrhu, rozhodne, že se návrh ani jiné dokumenty nezveřejňují,“ dodala Samková.