Tajmac ve Zlínském kraji sílí, koupil vsetínskou nástrojárnu

  15:20
Strojírenská společnost Tajmac koupila vsetínské ZV nástroje, jejichž historie sahá až do 30. let minulého století. V ZV nástroje pracuje 132 lidí, Celá skupina Tajmac aktuálně zaměstnává 1 500 pracovníků, z nich 1 300 v Česku. Přímo ve Zlíně je v současné době zaměstnáno zhruba 700 lidí.

Vsetínská firma ZV nástroje se zabývá zakázkovou výrobou nástrojů, měřidel, přípravků, přesných strojních součástí a celých montážních skupin. | foto: ZV nástroje

„Společnost ZV nástroje se začleňuje do strojírenské skupiny světového výrobce obráběcích strojů Tajmac,“ oznámil v úterý předseda představenstva firmy AP Trust Michal Bíman. Byl to cíl, který se podařilo naplnit až po devíti letech provozu.

AP Trust vlastnila ZV nástroje od roku 2009, kdy firmu získala v konkurzu. Chtěla ji stabilizovat a najít jí strategického partnera.

Dohodnout současný obchod s Tajmacem byla otázka pěti měsíců. Zásadní změny ve vsetínském podniku nový majitel neplánuje.

„Přebíráme odpovědnost za všech 132 zaměstnanců, kteří tady pracují. Zachovat chceme i obchodní vztahy. ZV nástroje mají velmi kvalitní zákazníky,“ podotkl generální ředitel Tajmac–ZPS Zlín Michele Tajariol.

Navenek by se tedy mnoho měnit nemělo. Vsetínská firma zůstane samostatná, s vlastní právní subjektivitou a jen částečně navázaná na aktivity skupiny Tajmac.

„Důležité je, že Tajmac–ZPS zůstane pro ZV nástroje klientem,“ dodal Tajariol.

Uvnitř ale bude nutné vyčlenit výrobní kapacity, které se budou věnovat zakázkám Tajmac–ZPS. Ty zbývající pak budou určené současným obchodním partnerům.

Právě to byl totiž důvod celé změny. V ZV nástrojích jsou schopní dělat malé série přesných dílců, což Tajmac–ZPS potřebuje.

„Dva roky ve Zlíně narážíme na problém s nedostatečnou kapacitou. ZV nástroje jsou odpověď na otázku, jak to vyřešit,“ vysvětlil Tajariol, podle něhož nejde o investici do budoucna. Kapacity ZV nástroje totiž Tajmac–ZPS potřebuje okamžitě.

Daří se jim zaučovat absolventy středních škol

Cenu akvizice nechce ani jedna ze stran komentovat. „Je to dohoda dvou soukromých subjektů. Dohodli jsme se na tom, že její podmínky zveřejňovat nebudeme,“ konstatoval Tajariol.

Společnost ZV nástroje je jedním z přímých nástupců vsetínské Zbrojovky. Ta měla vlastní nástrojárnu, a když v 90. letech ukončila činnost jako celek, nástrojárna pokračovala dál. Před rokem 2009 se dostala do likvidace, poté do konkurzu. Odtud ji zachránila společnost AP Trust.

„Měla zajímavý potenciál. Přečkali jsme období hospodářské krize a dnes je firma stabilizovaná, má významné zákazníky a daří se nám i generační obměna,“ popsal současný stav Bíman.

Před pěti lety začala firma masivně investovat. Bezmála 50 milionů korun utratili za opravy budovy, která je původní z roku 1938, či za technologie. „Do těch šly zhruba dvě třetiny částky,“ sdělil jednatel ZV nástroje Viktor Nevlý.

Výsledkem je zdravá společnost, která neztratila desetiletí budovanou kontinuitu výroby. To je pro ni mimořádně podstatné, protože kusová výroba stojí a padá se zkušenostmi lidí.

„Zpětně se ukazuje, že byla chyba, když se v 90. letech přerušila spolupráce výrobních podniků a odborných škol,“ připomněl Tajariol. I když se na ni už řadu let navazuje, stále není dostatečná.

Ve Vsetíně spolupracují s několika školami, které nabízejí strojírenské obory. Zřejmě nejlépe se to daří se Střední odbornou školou Josefa Sousedíka. Za pět let získali téměř 20 nových zaměstnanců z řad jejích absolventů. V prosinci má nastoupit další.

„Znamená to rok až dva zaučování a další přípravy, než mohou pracovat samostatně. Ale díky spolupráci se staršími a zkušenými mentory to jde,“ řekl Nevrlý.

Stejnou cestou se vydal i zlínský Tajmac–ZPS. Tomu nyní nejvíc chybějí brusiči a obsluha obráběcích strojů.

Podle výroční zprávy firmě Tajmac-ZPS loni mírně vzrostly tržby na 1,464 miliardy korun. Je to o 5,6 milionu korun více než v předchozím roce.

Tržby ZV nástroje loni činily 100,9 milionu korun, o rok dříve 96,7 milionu korun.