V kauze půlmiliardového úniku daní za benzin padly osvobozující rozsudky

  11:38
Po dvanácti letech trestního stíhání si obchodníci s pohonnými hmotami z Plzeňska Martin Uher a Pavlína Nováčková vyslechli osvobozující rozsudky. Státní zástupce jim kladl za vinu, že jejich firmy státu nezaplatily na daních za dovozený benzin bezmála půl miliardy korun.

Krajský soud v Plzni ukončil kauzu daňových úniků za prodané pohonné hmoty. Pětice obžalovaných si vyslechla osvobozující rozsudek. (20. 6. 2018) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Oběma hlavním obžalovaným, kteří od počátku vinu popírali, hrozilo až deset let vězení. Důvodem ke zproštění bylo podle závěru soudu hlavně to, že po prvním obvinění Uhra a Nováčkové orgány činné v trestním řízení opakovaně měnili právní kvalifikaci jejich činu.

„Uher s Nováčkovou v různých etapách trestního stíhání ani nevěděli, jak vést obhajobu,“ uvedl soudce Přemysl Špicar.

Podle názoru soudu měla být původní trestní stíhání zrušena a podezřelí obviněni znovu, ale z jiného trestného činu. To se ale nestalo.

„Obžaloba byla podána pro jiný skutek, než bylo zahájeno trestní řízení,“ naznačili soudci.

Před soudem stanul i známý advokát Daniel Tetzeli

Státní zástupce podal obžalobu ještě na účetní Lenku Zahrádkovou, známého advokáta Daniela Tetzeliho, který pro firmu Nováčkové vymáhal pohledávky a tím podle obžaloby pomáhal zastírat původ peněz.

Posledním souzeným byl podnikatel Jiří Bruner. I tuto trojici soud zprostil obžaloby.

„Když se nestal skutek, pro který byli obžalováni Martin Uher s Pavlínou Nováčkovou, a byli zproštěni obžaloby, pak je zřejmé, že nemohou být uznáni vinnými ani další souzení,“ vysvětlil soudce.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce pražského vrchního státního zastupitelství, které případ dozorovalo, se v soudní síni okamžitě odvolal.

Podnikatelé podávali daňová přiznání jednou za tři měsíce

Podle žalobce Vladimíra Trýzny začal s nákupy i dovozy pohonných hmot ze zahraničí Martin Uher a jeho firma Solitor, později následovala jeho další firma Redost. Když i ta měla problémy s placením daní, paliva začala podle spisu dovážet firma Pavlíny Nováčkové.

„Od samého počátku jednali podle připraveného scénáře. Dovezené zboží prodávali v České republice za cenu, ve které byly spotřební daň a daň z přidané hodnoty. Státu ale znemožnili výběr daní,“ uvedl Trýzna.

Jak dokázali podnikatelé podle konstrukce obžaloby nezaplatit za roky 2004 až 2006 na daních stamiliony? Princip byl podle spisu o desítkách tisíc stran jednoduchý.

Firmy přesně podle zákona složily jistiny pro dovoz paliv v minimální požadované výši, současně s tím podnikatelé příslušným úřadům nahlásili, že dovozy pohonných hmot nebudou nijak vysoké. Tím nemuseli podávat přiznání k daním každý měsíc, ale jednou za čtvrt roku.

Než došlo k placení daní, firmy na účtech už peníze neměly

Do republiky ale z Rakouska a Německa přijely v tom čase stovky cisteren. Z obsahu obžaloby vyplývá, že než došlo k fyzickému placení daní, potřebné peníze na účtech firem už nebyly.

Podnikatelé se k dlužným částkám hlásili, ale vysvětlovali, že se jim v podnikání nedaří. Následným vymáháním se stát dostal jen ke zlomku dlužné sumy, popisoval státní zástupce.

Advokát Daniel Tetzeli, který v minulosti hájil například podnikatele Tomáše Pitra, své osvobození přivítal.

„Od počátku jsem poukazoval na závažná procesní pochybení. Byla to jedna nezákonnost za druhou, kterou udělal policejní orgán. Bohužel státní zástupce vady nejen neodstraňoval, ale ještě kumuloval další. Až dnes jsme se dozvěděli, že nerespektoval pokyn nejvyššího státního zástupce,“ řekl Tetzeli.

Dodal, že pro něj jako advokáta bylo šest let trvající trestní stíhání vážným problémem při výkonu praxe.

Autor: