Nová fabrika v Chebu nemá díky vysokým platům nouzi o zaměstnance

  8:54
Zbrusu novou továrnu otevřela v chebské průmyslové zóně společnost Deufol. Její hala je prošpikovaná moderními technologiemi. Díky nadprůměrným mzdám společnost nemá problém sehnat zaměstnance.

V chebské průmyslové zóně otevřela pobočku firma Deufol. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Firma patří k předním světovým výrobcům průmyslových obalů pro transport těžkých strojů a zabývá se také logistikou. Po celém světě má 93 poboček. V té chebské v současné době zaměstnává 83 lidí, do listopadu však bude mít sto zaměstnanců.

V plánu je i další růst společnosti. Na sousední parcele o výměře 25 tisíc metrů čtverečních by se mohla v budoucnu začít stavět další továrna. Počet zaměstnanců by se tak zvýšil až na 150.

„Náběh zkušebního provozu začal už v únoru, do listopadu bychom se měli dostat na cílovou úroveň. Celkový obrat společnosti by měl dosáhnout ročně ke 14 milionům eur,“ uvedl finanční ředitel firmy Zdeněk Durna.

Podle jeho slov se do Chebu přesune část výroby z původního areálu v Ivančicích u Brna a z továren v Německu. Společnost si zakládá na inovativních postupech a stejným způsobem hodlá řídit i chebskou pobočku, která se postupně stává moderním závodem zcela nové generace. Je totiž navržena tak, aby umožňovala vysoce automatizovanou výrobu.

Dřevo chce firma odebírat od místních dodavatelů i z Německa

IT specialisté zde zavádějí principy platné v automobilovém průmyslu. Ty umožní maximálně zefektivnit výrobu bez přetěžování lidí a zároveň sníží dobu nutnou pro dodání hotových obalů zákazníkovi.

„Ekonomika chebského závodu je postavena na úspoře mzdových nákladů, zvýšení efektivity práce a lepších dodavatelských podmínkách,“ vysvětlil Durna.

Dřevo na výrobu obalů zatím společnost odebírá od původních dodavatelů na Moravě, poohlíží se však po nových v okolí a v blízkém Německu.

Novou fabriku přivítal i starosta Chebu Antonín Jalovec. Společnost vyzval, aby se zapojila do sportovního a společenského života ve městě a navázala kontakty s tamními školami a institucemi.

Přestože úroveň nezaměstnanosti je na Chebsku nízká a volné kapacity zde takřka nejsou, Deufol problémy se získáváním zaměstnanců nemá.

„Z toho jsme měli velké obavy, ale nepotvrdily se. Podle mého je to proto, že nabízíme velmi dobré mzdové ohodnocení. Úroveň našich platů je, řekl bych, vyšší až o 15 procent než v okolí,“ konstatoval Durna a prozradil, že průměrná mzda v dělnických profesích je v chebské pobočce 25 tisíc korun.

Průměrná hrubá mzda v kraji je přitom v současné době 23 807 korun. „Byli jsme překvapeni, kolik zájemců se k nám stále hlásí. Nedávno jsme potřebovali přijmout 14 nových zaměstnanců, získali jsme je všechny během jediného dne,“ pochlubil se Durna.

Chebská průmyslová zóna je největší v kraji. Sídlí tam necelé dvě desítky společností z různých koutů světa, které dávají práci odhadem dvěma tisícům zaměstnanců.