VIDEO: Záchrana lyžařů z lanovky v areálu Filipovice, pomáhal i vrtulník

  13:50
Desítky lyžařů zachránili ze stojící lanovky ve skiareálu Filipovice na Jesenicku hasiči, horští záchranáři, policisté a pracovníci areálu. Na pomoc byl nasazen i vrtulník. Sedačková lanovka se kvůli technické závadě zastavila v sobotu odpoledne, kdy na ní bylo přibližně šedesát až osmdesát lidí.

„Operační středisko HZS Olomouckého kraje přijalo informace o situaci s předběžným počtem o zhruba šedesáti až osmdesáti lyžařích uvězněných na lanovce na Jesenicku, přesněji ve skiareálu Filipovice, přijalo krátce před šestnáctou hodinou v sobotu,“ řekl krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Fotogalerie

Na pomoc vyrazili nejen hasiči Olomouckého kraje, ale i jejich kolegové z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Ke spolupráci byli přizváni i hasiči z Polska. 

Hošák uvedl, že na místě zasahovaly posádky lezeckých skupin Jeseník, Šumperk a Olomouc, hasiči z Bruntálu. Na místě byl vrtulník Policie ČR, jehož posádku tvořili lezci z profesionální jednotky hasičů Jihomoravského kraje. K pomoci se připojili záchranáři Horské služby ČR. 

„V nemalé míře k rychlé záchraně v prvotní fázi pomohli pracovníci lyžařského areálu. V místech s dostupností žebříků se podařilo evakuovat zhruba polovinu snadnější formou. U další zhruba dvacítky lyžařů docházelo k postupnému slanění s lezci,“ popsal zásah mluvčí hasičů.

Záchranáři nejprve vylezli k sedačce, kde zajistili lyžaře a potom je pomocí lanové techniky spustili. Vrtulník zachránil několik lidí v podvěsu. 

Celá akce trvala zhruba hodinu a půl, vše se obešlo bez zranění. Teplota vzduchu se ve středisku odpoledne pohybovala nad osmi stupni Celsia.

„Lanovka se kvůli technické závadě zastavila. Nevěděli jsme, jak dlouho to bude trvat, proto jsme vyhlásili evakuaci, abychom nevystavili lidi dlouhému čekání,“ řekl ČTK majitel areálu Miroslav Páral. Dle webu skiareálu je v neděli lanová dráha v provozu.

U podobného případu letos v lednu zasahovali hasiči v Pardubickém kraji, kdy na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů.

Autor: