Sezona zlínské filharmonie láká na Koženou, Urbanovou, Margitu i Hradišťan

  9:00
Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů v nadcházející sezoně nabídne koncerty Magdaleny Kožené, Evy Urbanové, Štefana Margity, Hradišťanu nebo Marty Jandové. Orchestr povede nový šéfdirigent Tomáš Brauner.

Magdalena Kožená na koncertě v Rudolfinu zpívala španělské barokní písně. | foto: Petra Hajská

Magdalena Kožená patří k nejoceňovanějším mezzosopranistkám současnosti a posluchači ji ve zlínské filharmonii slyšeli naposledy v roce 2011. Do Kongresového centra se vrátí 3. října.

„S orchestrem Collegium 1704, který se specializuje na interpretaci staré hudby, představí v programu nazvaném Zahrada nářků pozoruhodné barokní opusy,“ uvedl dramaturg Filharmonie Bohuslava Martinů Tomáš Koutný.

Její koncert bude druhou položkou festivalu Harmonia Moraviae, který v předvečer státního svátku 27. září otevře Smetanova Má vlast.

„To je vždy velká událost. Skladba se nehraje tak často, jak by se mohlo zdát. Sám se na koncert moc těším,“ řekl nový šéfdirigent orchestru Tomáš Brauner, který ve funkci od letošní sezony nahradil Vojtěcha Spurného.

Festival nabídne celkem osm koncertů. Uzavře jej 25. října Smetanova Libuše. Titulní roli mytické české kněžny ztvární renomovaná diva Eva Urbanová.

„Obě vystoupení, Mou vlast i Libuši, jsme připravili ke stému výročí vzniku Československa. Ostatně celý festivalový program toto jubileum reflektuje,“ připomněl ředitel filharmonie Josef Němý.

V nabídce tak posluchači najdou kromě Smetanových děl také výběr symfonické, komorní, operní i duchovní tvorby Dvořáka, Fibicha, Janáčka, Martinů, Suka či Škroupa.

Má vlast zároveň zahájí 73. koncertní sezonu zlínské filharmonie. Během ní se do Kongresového centra vrátí i operní pěvec Štefan Margita, oblíbený Hradišťan či Marta Jandová s fenoménem posledních let – Rocksymphony, nyní s pořadovým číslem dvě. Budovu od architektky Evy Jiřičné tak rozburácejí hity kapel AC/DC, Black Sabbath, Europe, Iron Maiden nebo Judas Priest.

Mimořádný zážitek slibuje také koncert jihokorejského KBS Symphony Orchestru.

Autor: