Festival Divadlo nabídne i hru na motivy příběhu Židů viněných z pedofilie

  18:16
Šestadvacátý ročník plzeňského Mezinárodního festivalu Divadlo je v plném proudu. Až do 20. září mohou diváci navštívit představení souborů z České republiky i ze zahraničí.

Mezinárodní festival Divadlo je v plném proudu. Snímek je z pouličního představení Cestující v čase. (12. 9. 2018) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nechybí ani domácí soubory Divadla Josefa Kajetána Tyla a Divadla Alfa. Na návštěvníky navíc čeká řada doprovodných akcí.

Podle ředitele festivalu Jana Buriana přehlídka nabízí publiku pohled na moderní evropské divadlo v co nejširším spektru tematických i formálních přístupů.

„Silná je v letošním ročníku tendence k divadlu aktivního diváka. Divadlu, které vyžaduje pohyb či zapojení do hry,“ doplňuje člen dramaturgické rady Michal Zahálka.

Snímek z pouličního představení s názvem Cestující v čase.

Snímek z pouličního představení s názvem Cestující v čase.

Jednou z takových inscenací je Tajný život Friedmanových krakovského Teatru ludowého.

Hra je inspirovaná skutečným příběhem americké židovské rodiny, jejíž život se obrátí naruby poté, co jsou otec a nejmladší syn obviněni z pedofilie.

Představení je pak divadelním experimentem pracujícím s nezvyklou blízkostí herců a diváků.

„Vyšetřování případu zneužívání dětí a soudní proces, jehož jsou svědky, přivádí diváky na dotek rodinné tragédie, ale i k hlubším otázkám viny, trestu a také sociální psychózy,“ vysvětluje členka dramaturgické rady Jitka Sloupová.

Jeden z nejpůsobivějších momentů, který lze v současném divadle spatřit, nabídne podle pořadatelů inscenace Imitace života známého a často provokujícího maďarského režiséra Kornéla Mundruczóa v produkci budapešťského divadla Proton.

Bohatě zastoupené jsou i české soubory. „V programu nabízíme výběr z toho, co nás na domácích scénách v poslední sezoně zaujalo, a to nejen ve vodách činoherních, ale i s přesahy k loutkám, současné opeře či mezižánrovým projektům,“ vysvětluje dramaturg Jan Kerbr.

V Plzni se tak představí například Národní divadlo, Divadlo Na zábradlí, Opera Národního divadla v Brně, divadlo Husa na provázku, Ústecké Činoherní studio a řada dalších souborů.

Z doprovodného programu zaujme projekt Game Malého divadla Jihočeského divadla z Českých Budějovic.

„Je to zážitkové divadlo s atmosférou třicátých let, kde se sami diváci ujímají rozmanitých postav z jednoho městečka. Abyste zvítězili, budete muset řešit problémy své postavy a plnit její přání. Jak váš příběh dopadne, bude jen a jen na vás,“ uzavírá dramaturg Michal Zahálka. Více o programu na www.festivaldivadlo.cz.

Autor: