Festival Bonjour v Plzni

  9:39
Frankofonní multižánrový festival Bonjour Plzeň! přispěje již po pětadvacáté ke kulturnímu propojení České republiky s Francií a zároveň k posílení přátelství mezi městy Plzeň, Mâcon, Liège a Limoges, z nichž pocházejí vystupující umělci. Festival se koná již od roku 1992. Alliance Francaise de Plzeň připravila bohatý kulturní program od pondělí 30. října do 12. listopadu 2017 na několika místech v Plzni.

Eiffelova věž – dominanta Paříže | foto: pro iDNES.cz

Slavnostním zahájením festivalu, jež se uskuteční v pondělí 30. října od 18:30 hodin v Papírně, se bude slavit nejen výročí festivalu, ale připraven je i taneční večer v rytmu electro-swingu za doprovodu českého dýdžeje hrajícího francouzské melodie, vstup na zahájení je zdarma.

Další scénou, kde se návštěvníci seznámí s francouzskou kulturou, bude Moving Station. V úterý 31. října tam zavítá taneční skupina tYhle s představením moderního tance nazvaným Výš. O den později si návštěvníci procvičí francouzskou konverzaci na Speak Dating v Le Frenchie Café od 18:30 hodin. Od 21 hodin následuje koncert v Divadle pod Lampou, kde zahraje český interpret JET8 s francouzskou skupinou ZERO TALENT.

Z francouzské gastronomie si lidé mohou vychutnat pravou francouzskou snídani s croissanty, bagetami a kávou v sobotu 4. listopadu v Alliance Française de Plzeň, počet míst je omezen, je proto nutná rezervace předem.

V úterý 7. listopadu se koná vernisáž fotografa Petra Jirase a jeho portrétů à la française, poté návštěvníky čeká degustační večer plný francouzských vín a sýrů.

Festival nabídne i program pro děti, a to ve středu 8. listopadu od 17 hodin v Muzeu loutek. Čeká je kouzelné dobrodružství Wow Magic Show, během které se na chvíli stanou kouzelníky. I dospělí si budou moci zakouzlit, a to s chutěmi a vůněmi během kuchařského workshopu s francouzskými kuchaři z Limoges ve středu 8. listopadu od 18 hodin.

V předposlední den festivalu, v sobotu 11. listopadu, si Plzeňané mohou přijít nakoupit pochutiny, ale i módní doplňky a originální dárky na Francouzský trh v Moving Station. 25. ročník festivalu Bonjour Plzeň! zakončí v neděli 12. listopadu koncert česko-francouzské kapely Les Gars D´en Bas.