Plastikářská firma Fatra staví válcovnu za 1,4 miliardy, nabere 120 lidi

  14:10
Firma Fatra Napajedla začíná stavět novou válcovnu, díky níž chce rozšířit výrobu a zvýšit tržby. Během nejbližších let navíc hodlá přijmout přes 120 pracovníků. Trh je ale přebraný.

Od roku 2013 je ředitelem Fatry Pavel Čechmánek, který v ní předtím řadu let působil jako finanční ředitel. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Na řadě míst v areálu napajedelské plastikářské společnosti Fatra se nyní pilně staví a pracuje. Podnik, který založila před osmdesáti lety společnost Baťa, totiž rozjíždí zásadní investici za 1,4 miliardy korun. Jde o novou válcovnu.

„Nerozšíříme díky ní jen objem výroby, ale také portfolio našich produktů. Chceme si upevnit postavení v Evropě a proniknout na další zahraniční trhy,“ podotkl obchodní ředitel Fatry Dušan Uher.

Výrobní linky, na nichž se dělají hydroizolační folie či linolea, jsou dosud limitované šířkou 1,5 metru. Nová linka umožní rozšíření na dva metry, což je velmi důležité.

To by se mělo pozitivně odrazit i na tržbách Fatry, jež v posledních letech výrazně nerostou. Výroba totiž jede naplno a stávající kapacity další navýšení neumožňují.

Až se nová technologie rozjede, mohly by podle ředitele Fatry Pavla Čechmánka tržby stoupnout z loňských 3,7 miliard korun až na 5 miliard.

„Vidíme v tom vizi pro Fatru na 20 až 30 let dopředu. Je to šance, abychom dál zůstali konkurenceschopní,“ sdělil Čechmánek.

Konkurencí je Continental Barum

Nová válcovna plus další potřebné technologické vybavení se budou nacházet ve třech nových budovách o celkové délce 120 metrů. Veškeré vybavení přiveze přes 150 kamionů.

Hotovo má být na konci roku 2019, kdy se spustí výroba. Nabíhat bude postupně. Na plné obrátky by se měla rozjet do roku 2025. To Fatře umožní, aby se pokusila získat potřebný počet zaměstnanců, kterých je aktuálně na trhu práce nedostatek. Bude jich muset mít 126.

„Při zahájení výroby budeme potřebovat 30 až 40 lidí, přesuneme sem některé stávající zaměstnance a přijmeme i nové,“ řekl Čechmánek. „Za dva roky navíc může být situace na trhu práce jiná,“ doufá.

Jisté je, že kdyby Fatra potřebovala desítky lidí teď, kvůli velmi nízké nezaměstnanosti by to pro ni byl jen těžko řešitelný problém.

„Nebylo by to jednoduché. Záleželo by na mzdách, benefitech, pracovních podmínkách,“ popsala ředitelka zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Pro Fatru je velkou konkurencí pneumatikárna Continental Barum v sousedních Otrokovicích, kde jsou nadprůměrné dělnické mzdy. A také tam mají potíže se sháněním schopných lidí.

Pokud by firmy chtěly jen nekvalifikované pracovní síly, nebyl by to takový problém, s technickými kádry je to ale hodně špatné. Náznaky zlepšení už tu sice jsou, neprojeví se však hned.

„Zvyšuje se zájem žáků o technické obory,“ všimla si Majdyšová. „Současná situace na trhu práce nebude trvat do nekonečna, jaká ale bude za pár let, se dá jen těžko říct,“ doplnila.

Pobídky od CzechInvestu

Fatra patřící do holdingu Agrofert se dostala mezi šest firem ze Zlínského kraje, které dosáhly v první polovině letošního roku na investiční pobídky CzechInvestu. Díky tomu může dostat od státu zpětně proplaceno přes 340 milionů korun z celkových investičních nákladů formou úlev na daních. Ovšem jen za předpokladu, že podniku po rozšíření výroby vzrostou tržby.

Na pobídku dosáhla rovněž zlínská strojírenská firma Tajmac-ZPS. Ta opraví halu, kde se montují obráběcí centra a dlouhotočné automaty, dále nakoupí a instaluje velký horizontální obráběcí stroj. Od státu může dostat 174 milionů korun, přičemž z vlastních zdrojů dá více než trojnásobek.

„Umožňuje nám to investovat do nemovitostí i nových technologií, takže můžeme rozšiřovat a zkapacitňovat výrobu. Nejde o jednu akci, ale souhrn několika,“ řekl finanční ředitel Tajmac-ZPS Jan Kurinec.

Podnikům, jež pobídky získají, jde o rozšíření výroby a uspokojení zvyšující se poptávky zákazníků. To ukazuje, že se výrobním podnikům stále velmi daří.

Autor: