Fakultní nemocnice u svaté Anny se uzdravuje. Brzy to pocítí pacienti

  10:46
Po více než deseti letech bude zadlužená Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Z roční ztráty okolo 250 milionů se dostane na nulu. Aby toho však ředitel Martin Pavlík dosáhl, musel přistoupit k několika radikálním krokům.

Areál Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Za poslední čtyři roky Pavlík seškrtal 145 pracovních úvazků, zastavil prodělečné provozy a také stopl modernizaci majetku. „Museli jsme řešit jen havarijní stavy, povinnou údržbu a pouze projekty, na které jsme dostali dotace. Nicméně opatření se v ekonomice projevují postupně a se zpožděním, takže zůstáváme pevně nohama na zemi. Hlavně si přejeme, aby se dluhy nemocnice dále neprohlubovaly,“ konstatoval Pavlík.

K zlepšení situace svatoanenské nemocnice pomůže také nová úhradová vyhláška platná na dalších pět let. Ministerstvo zdravotnictví usoudilo, že FNUSA vyždímala úsporná opatření na maximum a už nemá kde škrtat. Rozhodlo se proto zvýšit základní sazbu na platby za jednotlivé výkony a péči, kterou měla svatoanenská nemocnice nižší než mnohá jiná zařízení. Pozitivní dopady „uzdravení“ svaté Anny tak pacienti pocítí už v novém roce. „Nově se podařilo nasmlouvat větší kapacity pro spánkovou laboratoř nebo také pro následnou intenzivní péči, kterou potřebují třeba pacienti po mrtvici. Více pacientů budou moct ošetřit lékaři na kardiologii, zřídíme také ambulanci s nutriční terapeutkou,“ přiblížila novinky mluvčí FNUSA Petra Veselá.

Jednání s novým ministrem

Pokud zlepšené hospodaření vydrží, chce Pavlík přilepšit zaměstnancům. Podle údajů Asociace nemocnic se průměrné platy ve FNUSA v jednotlivých kategoriích dlouhodobě pohybují na nejnižších místech mezi státními zdravotnickými zařízeními. Ředitel tak chce docílit stabilizace personálního stavu. Stejně jako v jiných nemocnicích bojují u svaté Anny třeba s akutním nedostatkem sester, dokonce zavřeli jedno ze sedmi chirurgických oddělení. „Nemohli jsme si vyskakovat. Na druhou stranu nám na platy nikdo nesahal. Chápeme, v jaké situaci se nemocnice nachází a že bylo potřeba učinit jisté kroky,“ uvedl lékař Petr Kus, který je zároveň krajským koordinátorem Lékařského odborového klubu (LOK).

Případný zisk chce Pavlík investovat také do budov v havarijním stavu. Modernizaci nutně potřebují výtahy, topení, fasády, výměníkové stanice i elektroinstalace.

Pro lepší přehled nad náklady na materiál či léky i provedenými výkony bude vedoucím zdravotnickým pracovníkům pomáhat nový informační systém. Snadno tak zjistí, jestli řádně vykazují poskytovanou péči, aby nemocnice neplatila pokuty ze strany zdravotních pojišťoven. „Také jsme zavedli lepší inventarizaci majetku, který označíme kódy. Díky tomu budeme vědět, co kde v nemocnici můžeme použít,“ nastínil Pavlík.

Ekonomické potíže svatoanenské nemocnice se táhnou už od 90. let. Nedostávala totiž od pojišťoven adekvátní peníze za péči. Dluh se zvyšoval, až dosáhl zhruba 1,5 miliardy korun, roční obrat přitom nyní činí 3,5 miliardy. Dokonce se uvažovalo o spojení s Fakultní nemocnicí Brno. Z tohoto plánu ale sešlo. I tak se nemocnice dohodly na upravení několika provozů. Třeba že lůžka u kožního oddělení zůstanou pouze u svaté Anny, oční naopak v Bohunicích. I tyto dílčí kroky pomohly snížit náklady. Pavlík zrušil 145 úvazků ze zhruba tří tisíc. Za zaměstnance, kteří odešli do důchodu, nebo za ženy, které se po mateřské nechtěly vrátit, už nepřijal nové. Situací ve FNUSA se bude po Novém roce zabývat i nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). „Má v plánu jednat s řediteli všech státních zdravotnických zařízení a detailně se zabývat jejich hospodařením,“ sdělil mluvčí ministerstva Jan Brodský.