V Plzni se narodila trojčata, na holčičky doma čeká dvouletý bráška

  13:54
Po dvou letech se v plzeňské fakultní nemocnici opět narodila trojčata. Tentokrát to nebyli kluci, ale holčičky - Ella, Emma a Anna. Miminka se narodila před Vánocemi a doma na ně už čeká dvouletý bráška Matýsek.

Holčičky se narodily 20. prosince těsně před devátou hodinou ráno, každá s minutovým rozdílem. Jsou zdravé a mají se čile k světu. V pátek už vyrazí na svoji první cestu - domů do Dobřan na Plzeňsku.

Domů se těší i šťastná maminka Michaela Malátová, která vypadá zcela klidně a odpočatě, jako by vůbec nerodila. Redaktorce MF DNES se svěřila, že vícečetné těhotenství je dané zřejmě tím, že tatínek dětí, devětadvacetiletý Jiří Kohout, je z dvojčat.

Rodina se z Plzně do Dobřan přestěhovala krátce před porodem kvůli tomu, že za rohem bydlí babička, která je připravená pomáhat. Zatím totiž rodiče neuvažují o chůvě, kterou u trojčátek nabízí stát.

V Plzni se narodila trojčata

„Nechceme si zatím do rodiny pouštět cizího člověka,“ popsala dvaatřicetiletá Michaela Malátová, která krátce před početím trojčátek potratila dvojčata.

Trojčata byla počata přirozeně. Dvě holčičky jsou jednovaječné. Miminka prý paní Michaela poznává třeba podle tvaru uší.

„Ellinka je ale na první pohled od Emmy a Anny trochu jiná, je tmavovlasá,“ popisuje čtyřnásobná maminka.

Nejmenší váhu měla při porodu Anička - 2,05 kilogramu, následovala Emma s 2,30 kilogramu a Ella s 2,35 kilogramu.

Malého Matýska prý po příjezdu domů hodlají zapojit do všech prací, aby se necítil odstrčený a na své sestřičky nežárlil.

Polovina jednoho pokoje je plná plenek

Zatímco při jeho porodu prý paní Michaela pomáhala až do devátého měsíce předělávat tchyni byt, lezla po štaflích či stavěla nábytek, při vícečetném těhotenství to bylo horší.

Od šestého měsíce, kdy měla tak velké bříško jako při prvním porodu v devátém měsíci, se prý mohla jen občas projít a většinu času odpočívala.

Kočárek si rodiče koupili od rodiny, které se před dvěma roky ve stejné porodnici narodili tři kluci. Od ní nová velká rodina čerpá neocenitelné rady a stali se takzvaně poradci na telefonu.

Polovinu jednoho pokoje v Dobřanech tvoří balíky s plenami, které jsou podle rodičů teď to nejdůležitější. „Možná jich tam jsou tisíce, dostali jsme je jako dárek. Nosí je známí, příbuzní, babička s dědou, když jsou nějaké akce. Jsme za to rádi,“ popsala maminka.

Nákup výbavičky podle ní přišel bez kočárku odhadem na deset tisíc korun. Na otázku, jestli rodina dostala nějaké peníze do začátku od státu, maminka odpověděla, že ne. „A to nejsme zrovna bohatí,“ poznamenala Michaela, která je profesí zdravotní sestrou.

Rodina musela prodat malé auto, které měla, a koupila ojeté větší, kam se šest osob pohodlně vejde. Tatínek vůz jako bývalý automechanik opravil. 

Rodilo se císařským řezem, na jistotu

Primář neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Jiří Dort uvedl, že až na lehkou poruchu poporodní adaptace první holčičky, vše proběhlo bez komplikací.

„Děti vypadají nádherně, zdravě,“ podotkl primář. Připomněl, že trojčata přicházejí na svět císařským řezem.

„Aby byla jistota, že vše dopadne dobře. Těhotenství se ukončuje dřív, to znamená před termínem, protože když těhotenství pokračuje, riziko komplikací výrazně stoupá,“ popsal Dort.

Porod trojčat podle něj vyžaduje pečlivé plánování porodnického přístupu a načasování. „A pak to dopadne tahle dobře,“ dodal Dort.