Nový chirurgický pavilon v Hradci bude mít velikost menší nemocnice

  16:12
Nové Bedrnovo chirurgické centrum za 2,4 miliardy korun pro Fakultní nemocnici v Hradci Králové navrhne ateliér M2AU. Vítězný návrh architektonicko-urbanistické soutěže počítá i se stylovou relaxační zónou, jezírkem a zelení.

Vizualizace budoucího Bedrnova chirurgického centra v Hradci Králové. | foto: FN HK

Nový pavilon by měl být jedním z mnoha milníků nejen pro nemocnici, ale také pro celý Hradec Králové. Centrum, které sjednotí řadu nejen chirurgických oborů, vznikne přístavbou stávajícího Pavilonu akademika Bedrny a jeho následnou kompletní rekonstrukcí. Stavební práce by mohly začít v roce 2021.

„Jsme rádi, že se do soutěže přihlásilo 17 zájemců, kteří nabídli různé pohledy na možné řešení. Věříme, že celý komplex bude po dokončení dobře sloužit pacientům i zaměstnancům nemocnice,“ řekl ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.

Fotogalerie

Modernizací chirurgických oborů vznikne v Hradci jedno z největších operačních center v Česku, ve kterém bude například 21 nejmodernějších operačních sálů a šestnáct lůžkových oddělení se 420 lůžky.

„Čeká nás obrovský úkol, vždyť tolik lůžek odpovídá velikosti některé z menších nemocnic. Příští rok budeme pracovat na projektové dokumentaci pro územní řízení, o rok později na dokumentaci pro stavební povolení a na výběru dodavatele stavby,“ poznamenal ředitel.

Vítězem návrhu modernizace chirurgických oborů je ateliér M2AU. V jižní části areálu nemocnice u nového pavilonu vyroste park se stromy, lavičkami, jezírkem i lávkami. 

„Před novou budovou nám zbyl poměrně velký obdélníkový prostor, kde chceme vytvořit příjemnou zónu pro pěší. Lehce jsme se inspirovali novou podobou Šimkových sadů, kde jsou taky takové prvky,“ popsal venkovní část návrhu architekt Jan Kubát.

Na vizualizaci připravované relaxační zóny je stezka pro zdravotní procházky, několik zkratek přes vodní plochu, naproti vstupům do budou jsou terasy, nechybí přírodní břeh, autobusová zastávka, schody na sezení, stojany na kola i místo pro sanitky. Hned vedle parku je parkoviště pro 183 aut.

„Celý veřejný prostor se stane jakýmsi zeleným sídlem jižní části nemocničního areálu. Stezky pro pěší jsme navrhli tak, aby urychlily trasu mezi jednotlivými budovami, které tu stojí naproti sobě,“ podotkl další z vítězné party architektů, Radomír Feňo.

Podle profesora Zdeňka Zavřela, který předsedá porotě, jež vybrala vítězný návrh, je projekt pro českou architekturu svátkem. 

„Soutěží, jako je tato, je velmi málo. Ze sedmnácti návrhů postoupilo pět do druhého kola. Na začátek příštího roku připravujeme pro veřejnost výstavu všech návrhů. Vítěz nás přesvědčil organizační strukturou chirurgického centra, která je velmi jednoduchá a efektivní. Druhým silným bodem je návrh exteriérů, které vhodně navazují na atmosféru celého kampusu. Zároveň se autorům povedlo jednoduché spojení mezi novou přístavbou a starou přestavovanou budovou,“ zhodnotil Zavřel.

Celá výstavba se musí povést za nepřetržitého provozu nemocnice. Do nových prostor pod jednu střechu se sestěhují téměř všechny chirurgické obory, které jsou nyní rozmístěny po celém areálu.

Centrum, které budou tvořit nová přístavba, zmodernizovaný Pavilon Akademika Bedrny a také podzemní parkoviště pro 170 aut, bude přímo napojené na budovu Emergency. Lékaři mají zájem v něm integrovat kliniky kardiochirurgickou, urologickou, neurochirurgickou a ortopedickou. Dále tu bude sídlit klinika radiologická, ORL, diagnostické centrum a stomatochirurgie.

„Budeme tu mít nejmodernější multioborový hybridní operační sál, operační sál pro robotickou chirurgii, čtyři jednotky intenzivní péče, magnetickou rezonanci, počítačovou tomografii, jednodenní chirurgii a rovněž obrovské oddělení ambulantního provozu. Projekt má skutečně potenciál, aby tu vzniklo něco, co bude velmi funkční a zároveň hezky vypadat. Věřím, že nám v Hradci vzniká něco výjimečného,“ prohlásil vedoucí projektu Jan Vojáček, který je zároveň přednostou zdejší kardiochurgie.

Jednodenní chirurgie, jeden z pilířů tohoto projektu, by měla pacientům díky stále méně invazivním zákrokům zajistit, že řada z nich nebude muset kvůli zákroku trávit v nemocnici jedinou noc. 

„Týká se to i složitějších zákroků, například operace kýly nebo slepého střeva. Trend je takový, abychom hospitalizovali co nejméně pacientů,“ řekl Vojáček. 

V novém chirurgickém centru, které by mělo začít fungovat v roce 2026, pacienti najdou akutní rehabilitaci, restauraci, několik obchodů, dětský koutek či tréninkové centrum. Nové podmínky umožní přítomnost rodičů na pokojích dětských pacientů. Sedmdesát procent nákladů projektu uhradí ministerstvo, zbytek zaplatí nemocnice.