Podmínka a prospěšné práce. Padly rozsudky za přání smrti kurdskému dítěti

  19:20
Podmínku a obecně prospěšné práce vyměřily soudy muži a ženě, kteří loni na Facebooku napsali nenávistné komentáře vůči novorozenému chlapci, který se narodil české občance a tureckému Kurdovi.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: AP

Na soudní výroky upozornil časopis Respekt. Jeho webové stránky uvádějí, že Obvodní soud pro Prahu 6 udělil muži sto hodin obecně prospěšných prací. „Muž byl uznán vinným přečinem podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezení jejich práv a svobod,“ uvedla Respektu mluvčí soudu Zuzana Barochová.

Muž na sociální síť napsal, že kurdské dítě jménem Ibrahim je „odpad, má to v genech. Bude se jen dál množit, kolik takovej negr bude mít za 25 let potomků. Takže za mě, dupnout na krk.“

Přísnější rozsudek asi za trestní minulost

Druhá obžalovaná zase napsala: „Nemá tady co dělat, já být porodník, mám za dopoledne celý kýbl.“ Za to Okresní soud ve Vyškově vyměřil trest odnětí svobody na jeden rok s podmíněným odkladem na čtyři roky.

Rozsudky jsou podle Respektu pravomocné, protože oba odsouzení nepodali odpor, nebude se tedy konat veřejné soudní líčení. Prvotní verdikty totiž padly takzvaným trestním příkazem.

List uvádí, že žena dostala přísnější trest nejspíše proto, že v minulosti byla už více než desetkrát trestaná zejména za krádeže.

Trestný čin za nenávistné komentáře hrozí celkem pěti lidem, policie například stále řeší „komentátora“ z Plzeňska, který napsal: „Okamžitě utopit.“

Trestní oznámení podala matka dítěte

Fotografie novorozence z Třinecka se objevila na webu Deníku v seriálu novorozenců z regionu. Snímek chlapce s tmavší pletí poté nasdílel server zpravy.cz s dovětkem, že „adekvátní odpovědí na narození Ibrahima by bylo narození tří Janů Nováků“. A v komentářích se pak objevila řada velmi drsných příspěvků.

Trestní oznámení podala matka dítěte. „Nevěděla jsem, že lidé dokážou být tak krutí na nevinné dítě,“ komentovala žena už dříve pro aktualne.cz. Sama pochází ze smíšeného česko-vietnamského manželství a manžela potkala v detenčním zařízení pro cizince ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, když se muž chtěl dostat z Turecka do Německa.

V tuzemsku mohl zůstat díky úspěšné žádosti o sloučení rodiny. „Někteří lidé ale s námi nevstoupí do výtahu nebo se diví, když nám někdo podrží dveře,“ poznamenala tehdy žena.