Odpůrci pilotní školy F Air se nevzdávají, chtějí další jednání

  8:42
S projednáním petice nejsme spokojeni. Takový vzkaz vyslali zástupcům kraje členové Spolku přátel Olšových Vrat, kteří protestují proti příchodu letecké školy F Air na karlovarské letiště. To patří právě kraji. Pod peticí je nyní 2304 podpisů.

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali proti tomuto záměru před Krajským úřadem Karlovarského kraje, kde dnes zasedá jeho zastupitelstvo. To projedná jejich petici. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nesouhlas s působením školy vyjádřili během posledního krajského zastupitelstva, které se uskutečnilo koncem února (podrobněji v článku Lidé protestovali proti letecké škole, krajští zastupitelé ji podpořili).

„Samotný průběh projednávání nás neuspokojil. Přestože dle zákona o krajích máme nárok na řádné projednání přímo naší záležitosti, zastupitelé zmotali dohromady projednávání odpovědi na naši petici se smlouvou o spolupráci s ČVUT. V tomto byla zmanipulovaná i následná diskuse,“ uvedl spolek.

Návrh odpovědi a smlouvu o příchodu dopravní fakulty ČVUT do kraje skutečně 3,5 hodiny diskutovali zastupitelé v jednom bodě. Právě se společností F Air totiž ČVUT dlouhodobě spolupracuje.

Členové spolku zdůraznili, že nikdy nebyli proti záměru zřídit pobočku ČVUT a sám děkan jim potvrdil, že její zřízení není podmíněno uskutečněním podnikatelského záměru F Air.

Zároveň uvedli, že proti příchodu letecké školy je stále řada obcí v okolí letiště, přičemž hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová uvedla, že smlouvu s F Air nepodepíše, pokud s ní nebudou souhlasit okolní obce.

„Hlasováním o odpovědi na naší petici nic nekončí, naše výhrady k záměru a potažmo k celkové změně koncepce karlovarského letiště z dopravního na výcvikové trvají. Hrozíme se plánovaného nárůstu pohybu na letišti až na 35 tisíc v roce 2025. Využijeme všechny zákonné cesty, jak zajistit, aby se naše životní prostředí nezhoršilo a kvalita lázeňského území v Karlových Varech zůstala zachována,“ prohlásil spolek.

Fotogalerie

Až mu dorazí odpověď na petici, chce hejtmanství písemně předložit seznam konfliktních bodů a požadavků k dalšímu jednání.

Šéf výcviku společnosti F Air Michal Markovič uvedl, že společně s kolegy obavy obyvatel vnímají, ale na druhou stranu F Air splňuje všechny zákonem dané normy.

„Chci uklidnit každého občana v okolí, že ta letadla neprodukují žádné emise ani hlukové, ani výfukové, které by je ohrožovaly,“ řekl na zastupitelstvu.

Zároveň dodal, že společnost podle něj přijala soubor opatření nad rámec leteckých předpisů. F Air podle něj nebude například létat v neděli, o svátcích či v noci, aby obyvatele okolí letiště zatěžovala co nejméně.

Protesty odpůrců pilotní školy před krajským zastupitelstvem