Nemocnice dá exstarostovi upoutanému na vozíku další peníze, rozhodl soud

  8:26
Drobná operace v Orlickoústecké nemocnici měla výtvarníkovi a bývalému starostovi Ústí nad Orlicí Richardu Peškovi pomoci se zalehlým uchem. Kvůli chybnému napojení na dýchací přístroj jej ale v říjnu 2011 stála zdraví a málem i život.

Bývalý starosta Ústí Richard Pešek. | foto: Archiv MAFRA

Odvolací soud v Pardubicích včera zvýšil o 900 tisíc korun částku, kterou mu musí Nemocnice Pardubického kraje vyplatit.

Při anestezii Richarda Peška byla špatně uložena tracheální rourka, která umožňuje napojení na dýchací přístroj. Organismus se tak ocitl bez kyslíku. Chybu mohli lékaři včas zjistit, kdyby použili kapnometr, který měří hladinu oxidu uhličitého ve vydechovaném vzduchu. To se ale nestalo. Pešek byl v komatu, je odkázaný na invalidní vozík a trpí křečemi.

„Není schopen se účastnit ani banální společenské akce. Zapomněl světové jazyky, které uměl, ale i malířské postupy, je odkázán na invalidní důchod,“ uvedl u soudu Peškův právní zástupce Petr Boček.

Vina nemocnice je jednoznačná a od roku 2016 soudci jen zvažují, jaké odškodnění bude adekvátní. Loni Okresní soud v Ústí nad Orlicí došel k cifře, která se v souhrnu pohybuje podle informací soudu kolem jedenácti milionů korun. 

Krajský soud v Pardubicích ve čtvrtek z větší části původní rozsudek potvrdil. Rozhodl ale, že nemocnice má zaplatit o 900 tisíc korun více za ztížení společenského uplatnění. Předseda senátu Lukáš Pácha připustil, že částka 6,3 milionu za ztížené uplatnění je vyšší, než jakou soudy postiženým lidem v tomto věku přiznávaly. Zdůvodnil to ale Peškovým mimořádným zapojením do společenského a kulturního života, od něhož jej chyba nemocnice odstřihla.

Naopak soudci opět odmítli Peškovy nároky na uhrazení více než 600 tisíc korun jako ušlý zisk na orlickoústecké umělecké škole, kam měl po domluvě s tehdejším ředitelem nastoupit.

„Nebyly sjednány základní parametry takové dohody,“ uvedl Pácha. Stejně tak soudci nepřiznali Peškovi odškodnění za dvě zakázky, které kvůli zpackanému zákroku v nemocnici už nemohl provést. Chybí doklad, že by zakázky skutečně dostal.