Exšéf bílinského Kulturního centra Kaskáda podváděl, dostal podmínku

  7:28
Soud potrestal exšéfa bílinského kulturního střediska Martina Bergera a podnikatele Václava Štěpku podmínkami za to, že Bílinu připravili o 200 tisíc. Berger má pestrou minulost, jako člen ČSSD byl podezřelý z manipulace s volebními lístky.

Martin Berger má za sebou kontroverzní minulost. | foto: Městský úřad Bílina

Umí tři jazyky, má kontakty, organizoval mezinárodní akce, zdůvodňovala před šesti lety radnice v Bílině své rozhodnutí vybrat na post ředitele tamního Kulturního centra Kaskáda Martina Bergera.

V konkurzu tehdy porazil šest lidí. Úřad neodradila ani jeho kontroverzní minulost. Někdejší ústecký sociálnědemokratický zastupitel byl spojovaný například s manipulací s volebními lístky.

Dnes již ukončené působení Bergera ve vedení Kaskády má ovšem hodně negativní dozvuk. Dospělo až k soudu, který nyní muže potrestal podmínkou za podvod. Podle rozsudku připravil Berger společně s Václavem Štěpkou, zástupcem reklamní agentury, město o 200 tisíc korun.

Tuto sumu se Kaskáda zavázala v roce 2014 zaplatit Štěpkovi za organizaci a mediální propagaci vystoupení tváří známých z televizního pořadu Partička.

„Oba věděli, že k plnění smlouvy nikdy nedojde, protože veškeré náklady na kulturní akci budou vynaloženy vlastním realizačním týmem uměleckého sboru. V den konání akce Václav Štěpka, aniž by dílo vykonal, fiktivně vystavil fakturu na 200 tisíc, kterou Martin Berger nechal proplatit v hotovosti,“ uvedla teplická soudkyně Lucie Yakut.

Oběma mužům uložila trest 18 měsíců vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou a půl roku. Dvojice má zároveň společně Bílině zaplatit zmíněnou částku. Rozsudek není pravomocný.

Že si přisvojil majetek za 82 tisíc korun, se nepodařilo prokázat

Berger čelil obžalobě ještě z jednoho skutku. Podle státního zástupce si z majetku kulturního centra, kde jako ředitel skončil na podzim 2014, přisvojil techniku či nábytek v hodnotě přesahující 82 tisíc korun.

Podle soudkyně se však nepodařilo prokázat, že by si nechal všechny věci, o kterých se píše v obžalobě, ale jen některé a to v hodnotě necelých 12 tisíc korun.

Vzhledem ke snížení výše napáchané škody musela zmírnit právní kvalifikaci, což v důsledku znamenalo, že čin se změnil v promlčený.

Bergera ani Štěpku se redakci s žádostí o vyjádření k verdiktu nepodařilo kontaktovat. V minulosti vinu odmítli.

Na volebním lístku seniorky zaškrtl své jméno

Berger už v roce 2006 před komunálními volbami na volebním lístku jedné ze seniorek domova důchodců zaškrtl své jméno (psali jsme o tom zde). Přiznal se s tím, že se jednalo o nedorozumění. Ženě chtěl prý jen pomoci.

Případem se zabývala i policie, ale odložila ho s tím, že nedošlo ke spáchání trestného činu ani přestupku. Berger ve volbách uspěl a stal se ústeckým zastupitelem.

V únoru 2007 jel trolejbusem bez jízdenky. Podle svědků navíc revizorům vyhrožoval, že je nechá vyhodit (psali jsme o tom zde). Berger přiznal, že jel načerno, tvrzení svědků odmítl. Strážníci ho také přistihli v autě s padělanou parkovací kartou. Berger se hájil, že byl přeparkovat auto kamaráda a že o jeho kartě nic neví.

Po tomto excesu se Berger vzdal zastupitelského mandátu. Spolustraníci, kteří už měli dost toho, jak kazí pověst partaje, mu následně zrušili členství v ČSSD.

Politika ale pro Bergera stále není uzavřená kapitola. Loni na podzim neúspěšně kandidoval v komunálních volbách na ústecké Severní Terase za Čisté Ústí Tomáše Vandase.