Exploze zabila muže a zničila dům, podle sousedů si hledač přinesl munici

  10:20,  aktualizováno  14:26
Exploze v domě ve Strahovicích na Opavsku zabila jednoho člověka. Podle neoficiálních informací z místa vybuchla nalezená munice, kterou si domů přinesl hledač „pokladů“.

Policisté se zatím k příčině neštěstí ze čtvrtečního podvečera nechtějí blíže vyjadřovat. 

„Příčina je předmětem vyšetřování, bližší informace budeme moci sdělit až na základě výsledků znaleckých zkoumání,“ uvedl mluvčí Petr Směták. 

Fotogalerie

Ten nicméně potvrdil, že v domě po explozi zemřel jeden člověk. 

„Dalším dvěma osobám, které při výbuchu neutrpěly žádné poranění, se podařilo dostat ještě před příjezdem záchranářů z domu ven,“ řekl Směták. 

„U sedmašedesátiletého muže ani jednašedesátileté ženy nebyl nutný transport do nemocnice,“ potvrdil mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Hasiči ze tří sousedních domků evakuovali celkem deset lidí. „Ti se mohli vrátit ještě ve čtvrtek večer domů,“ zmínil mluvčí hasičů Petr Kůdela. Oheň uhasili během několika minut. 

Výbuch poškodil dům natolik, že statik zakázal vstup do objektu. 

„Způsobená škoda zatím nebyla vyčíslena, ale lze předpokládat, že bude vysoká,“ dodal Směták. Je pravděpodobné, že nemovitost bude muset být zbourána.

Na místě neštěstí v pátek zasahovali policisté i hasiči s těžkou technikou. „Probíhá ohledání místa činu i za pomoci dronů a zajišťujeme důkazy,“ uvedl v poledne mluvčí Směták. Dá se očekávat, že ohledání bude pokračovat i sobotu, policisté obcházeli také okolní domy.  

Podivín s hledačkou si věci nosil domů, říkají sousedé

Podle místních zemřel osmadvacetiletý mladík, který se zabýval hledáním munice. 

„Byl to takový podivín, který chodil s hledačkou. Ty věci si nosil domů. Tentokrát mu munice vybuchla, a to zrovna ve chvíli, kdy s ní byl ve sklepě,“ zmínili Strahovičtí, kteří si nepřáli být jmenováni. 

Mladý muž podle lidí ze sousedství žil v domě s bratrem, rodiči a babičkou. „V době výbuchu nebyl bratr a babička doma. Rodičům po výbuchu přistavili k oknu žebřík, aby se dostali ven,“ doplnili. 

Dům se nachází nedaleko kostela sv. Augustina a základní školy, jeho okolí policisté a hasiči uzavřeli a nikoho tam nepouštějí. 

V kraji je to tento týden už druhý výbuch, který poškodil dům. V úterý explodoval plyn v bytovém domě v Karviné. Policie za čin obvinila nájemníka, který se zřejmě chtěl tímto způsobem zabít. Skončil v nemocnici.

Autoři: ,