Novinka z Explosie otevírá kufry teroristů s pomocí malé dávky semtexu

  9:02
Pardubické Explosii se daří, investuje do nových technologií a má úspěch s takzvaným dezintegrátorem, který bude sloužit v boji proti teroristům. Státní firma se chce letos poprvé přiblížit hranici obratu jedné miliardy korun a stále nabírá nové zaměstnance.

Dezintegrátor před použitím. | foto: Archiv Explosia

Explosia loni zprovoznila modernizovanou linku na sférický prach. Letos přichází s další novinkou, a využívá tak toho, že se jí v posledních letech daří, vydělává a investuje do modernizace celého areálu.

„V současné době probíhá zkušební provoz v nově postavené budově určené k vývoji celospalitelných hnacích náplní pro houfnice. Jde o investici ve výši několika desítek milionů korun, od které očekáváme další navýšení tržeb pro naši společnost,“ říká mluvčí Martin Vencl.

Dalším úspěchem je pro firmu zavedení nového produktu v boji proti terorismu - dezintegrátoru. „Jde o prostředek, díky kterému mohou pyrotechnici otevřít například podezřelý kufr, aniž by na něj museli sahat, a ohrozit tak svoji bezpečnost. Nejen že si dezintegrátor chválí policisté, kteří měli možnost ho odzkoušet, ale i odborná veřejnost, díky které získal ocenění na mezinárodním veletrhu obranné techniky v Brně,“ řekl mluvčí.

Dezintegrátor je speciální náložka sloužící pro „otevírání“ podezřelých zavazadel a předmětů. Od kufrů a batohů přes barely až po dřevěné bedny. Využívá působení takzvaného hmotného mraku, kdy se energie výbuchu přenáší do předmětu pomocí těžkého práškového materiálu. Dezintegrátory Explosia vyrábí ve dvou variantách.

Dezintegrátor 13 se používá pro odborné otevření pomocí výbušniny u předmětů s málo pevným obalem ze vzdálenosti 10 až 80 centimetrů. Otevření je závislé na tloušťce otevíraného předmětu. Náložka obsahuje pouhých 13 gramů plastické trhaviny Semtex, což stačí na otevření podezřelého zavazadla.

Oproti tomu Dezintegrátor 50 se vyznačuje vyšším výkonem, je proto určen pro otevírání tvrdších obalů, jako například plechových sudů, nebo dřevěných beden. Je schopný prorazit ocel o tloušťce až čtyři milimetry. K tomu slouží 50 gramů plastické trhaviny Semtex.

Zařízení využijí pyrotechnici, armáda i hasiči

V současné době se připravují rozsáhlé zkoušky, které mají za cíl zavést tento nový prostředek do výbavy pyrotechnické služby. Podobný zájem je očekáván také ze strany speciálních sil Armády České republiky, Integrovaného záchranného systému nebo Hasičského záchranného sboru České republiky.

S rostoucí produkcí potřebuje Explosia také více kvalitních zaměstnanců. A těch je na trhu práce málo.

„Zaměstnáváme pouze pracovníky, kteří dokonale ovládají český jazyk, protože v oblasti výroby výbušnin je potřeba, aby si lidé přesně rozuměli a pochopili například pracovní postupy. Právě proto se k nám ani cizinci příliš nehlásí. V současné době hledáme především zaměstnance do dělnických profesí. Snažíme se jim proto nabízet různé bonusy, ať už jde o pravidelné čtvrtletní a roční odměny nebo očkování,“ dodal mluvčí.

Explosia Pardubice Je nejvýznamnější český výrobce výbušnin. Ze 100 procent ji vlastní český stát. V současné době zaměstnává více než 670 pracovníků. Od roku 2011 si drží růst tržeb i zisku. Za rok 2016 zaznamenala obrat dosahující téměř 900 milionů korun.

Pro letošní rok chce atakovat hranici jedné miliardy, přičemž počítá se ziskem kolem 50 milionů korun. Největší podíl na úspěchu má oblast střelivin, a to ze 49 procent, třetinu tvoří prodej trhavin a zbytek jsou speciality a služby.

Naposledy se o Explosii média častěji zmiňovala v negativní souvislosti po srpnovém výbuchu lisu na tvarování zrn střelného prachu, při kterém byli zraněni tři pracovníci. Jeho vyšetřování ještě neskončilo.

Podnik chystá projekt, který sníží hlukovou zátěž

  • Detonační rázové vlny. Tak nazývá Explosia oficiálně série dunění, které jsou slyšet téměř každodenně z jejího areálu. „Zvuky jsou projevem střelby na zbraních při zkouškách prachových náplní. Vznikají při zkouškách hotových výrobků, při zkušebních střelbách na balistické zkušebně nebo při likvidaci výbušného odpadu,“ řekl mluvčí Explosie Martin Vencl.
  • Samotný zvuk trvá jednotky milisekund. Zkoušky nebo likvidace se provádějí třikrát až čtyřikrát týdně. A někdy jsou slyšet dost daleko.
  • Záleží na proudění vzduchu a také na vlivu počasí. „Za jasného počasí rázová vlna odletí směrem vzhůru a není tolik slyšet. Když je nízká oblačnost, zvuk se od mraků odrazí zpět dolů a šíří se do okolí. V takovém případě může být detonační rázová vlna slyšitelná i ve vzdálenosti 20 kilometrů,“ uvedl Vencl.
  • Společnost provádí pravidelná měření intenzity hluku, aby si ověřila, že nepřekračuje limity stanovené hygienou. Přesto se objevují stížnosti od obyvatel v blízkosti sídla firmy. Společnost je řeší ve spolupráci se starosty okolních obcí. Lidé z okolí odstávají informace o všech činnostech v Explosii pomocí SMS zpráv. 
  • I když podnik splňuje stanovené limity, přesto nyní pracuje na projektu, který by měl hlukovou zátěž okolí ještě snížit. (jah)